Kultura i sztuka po 1989 roku

02.12.2019

Jubileuszowy 20. Festiwal Filmu Niemego – od czwartku

Od czwartku do niedzieli potrwa w Krakowie jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Filmu Niemego. Widzowie zobaczą kultowe produkcje ze Stanów Zjednoczonych, a także filmy z Francji i ZSRR oraz jedyną polską niemą komedię. Towarzyszyć im będzie muzyka grana na żywo.

Jak poinformowała Olga Lany z krakowskiego Kina Pod Baranami, festiwalowe pokazy odbywać się będą w salach tego kina oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

"Zobaczymy słynnych mistrzów komedii m.in. Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Flipa i Flapa w towarzystwie mistrzów dźwięku, którzy, jak co roku, zagrają na żywo do najpopularniejszych oraz mniej znanych produkcji filmowych sprzed przełomu dźwiękowego"oikkkkko - zapowiedziała.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się projekcją „Rozkoszy gościnności”, jednego z pierwszych pełnometrażowych filmów Bustera Keatona, uważanego za jego najwybitniejsze dzieło. Film zilustruje dźwiękowo na żywo kilkunastoosobowy zespół Acoustic Ethno Orchestra.

W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. „Siedem lat nieszczęść” Maxa Lindera, „Emigranta” i „Gorączkę Złota” Charlie Chaplina oraz "Jeszcze wyżej” Harolda Lloyda. Będą także krótkie filmy z Flipem i Flapem, Busterem Keatonem, Charlie Chaplinem. Kinematografię polską będzie reprezentować „Tajemnica pokoju nr 100” z 1914 r. w reżyserii Aleksandra Hertza a sowiecką - „Szczęście” Aleksandra Medvedkina z 1935 r.

W specjalnym paśmie dla dzieci „Baranki w niemym kinie” wyświetlona zostanie francuska produkcja „Podróż na księżyc” z 1902 r.

Muzykę na żywo projekcjom filmowym zapewnią zarówno kinowi akompaniatorzy, wirtuozi elektroniki jak i wieloosobowe zespoły multiinstrumentalne.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL