Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2019

Rozpoczął się festiwal filmowy CIAK Polska w Rzymie

Festiwal filmowy CIAK Polska rozpoczął się w piątek w Rzymie. W programie są: pokaz kandydata do Oscara, czyli „Bożego Ciało” Jana Komasy, „Siedem uczuć” Marka Koterskiego, hołd dla malarza Józefa Natansona – twórcy efektów specjalnych arcydzieł kina.

Siódma edycja przeglądu, organizowanego przez Instytut Polski w Wiecznym Mieście we współpracy z instytucjami włoskiej kinematografii, potrwa do 17 listopada. Odbywa się ona w prestiżowych miejscach stolicy. Nazwa imprezy, "ciak", to po włosku filmowy klaps.

Organizatorzy podkreślili, że ta edycja festiwalu przypada w roku 30-lecia demokratycznych przemian w Polsce i upadku muru berlińskiego. Dlatego w jego ramach zaprezentowane zostaną ocenzurowane w czasach PRL filmy w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Żuławskiego, Jerzego Skolimowskiego i Agnieszki Holland.

Pierwszym wydarzeniem CIAK Polska 2019 w Casa del Cinema w parku Villa Borghese był cykl wydarzeń pod hasłem "Józef Natanson. Polski malarz w Cinecitta". Artysta, żyjący w latach 1909-2003, pół wieku mieszkał w Rzymie. Jako malarz efektów specjalnych współpracował z takimi reżyserami, jak Vittorio De Sica, Federico Fellini, Nanni Loy, Marco Ferreri, Sergio Leone, Joseph Mankiewicz.

Łącznie współtworzył 80 filmów, które stały się klasyką światowej kinematografii.

W piątek odbyła się projekcja filmu "Casa Ricordi" w reżyserii Carmine Gallone z 1954 roku, do którego polski artysta zrobił efekty specjalne. Pokazano także nowelę "Toby Dammit" Felliniego oraz - po raz pierwszy we Włoszech - dokument "To jest moje niebo" Wiktora Skrzyneckiego, czyli wywiad z Józefem Natansonem. W programie festiwalu jest też między innymi wystawa jego obrazów, rysunków, szkiców i fotografii w siedzibie Instytutu Polskiego nad Tybrem.

Dzień inauguracji zamyka projekcja oklaskiwanego w tym roku i nagrodzonego na festiwalu w Wenecji "Bożego Ciała" Jana Komasy.

W sobotę widzowie mogą obejrzeć polsko-hiszpańską animację "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego i "Fugę" Agnieszki Smoczyńskiej.

W niedzielę Marek Koterski zaprezentuje swój najnowszy film "Siedem uczuć".

Odbędzie się także przegląd "Zakazane spojrzenie", w ramach którego zaprezentowane zostaną filmy nazywane "półkownikami", czyli zatrzymane przez cenzurę; wśród nich "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego, "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda, "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego, a także "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego, który przedstawi zaproszony do Rzymu Jerzy Stuhr. Jako wyjątkowy przykład polityki komunistycznych władz pokazany zostanie "Rejs" Marka Piwowskiego, który trafił do kin w PRL tylko w dwóch kopiach.

Projekcje CIAK Polska cieszą się w Rzymie dużą popularnością i gromadzą co roku tłumy widzów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL