Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2018

Rozpoczął się nabór filmów w Konkursie im. Andrzeja Munka

Do 28 grudnia debiutujący reżyserzy i autorzy zdjęć mogą zgłaszać swoje filmy do kolejnej edycji Konkursu im. Andrzeja Munka. Zwycięzców konkursu organizowanego od 1965 r. przez Szkołę Filmową w Łodzi poznamy na początku przyszłego roku.

Jak informuje łódzka filmówka nabór do kolejnej edycji konkursu rozpoczął się z początkiem grudnia. Można do niego zgłaszać filmy reżyserów-debiutantów, produkcje, w których zarówno reżyser, jak i operator debiutują oraz te, w których za zdjęcia w filmie doświadczonego reżysera odpowiada debiutujący operator.

Nabór obrazów zakończy się 28 grudnia, a w styczniu i lutym zaplanowano pokazy konkursowe. Wówczas dzieła początkujących filmowców oceni jury złożone z pedagogów i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. W konkursie tradycyjnie przyznane zostaną dwie nagrody - za najlepszą reżyserię i za najlepsze zdjęcia. Jak podkreślają organizatorzy, mają być one wyróżnieniem twórców odważnych, poszukujących nowych środków filmowego wyrazu, a także wsparciem promocji i dystrybucji debiutanckich produkcji.

Przyznawaną od 1965 roku Nagrodą im. Andrzeja Munka uhonorowani zostali dotychczas m.in. Andrzej Żuławski za "Trzecią część nocy" (1971 r.), Krzysztof Kieślowski za "Personel" (1975 r.), Piotr Szulkin za "Golem" (1980 r.), Mariusz Grzegorzek za "Rozmowę z człowiekiem z szafy" (1993 r.) czy Łukasz Barczyk za "Patrzę na Ciebie Marysiu" (1999 r.). Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2016 roku. Jej laureatami byli – Joaquin del Paso – za reżyserię filmu "Maquinaria Panamericana", za zdjęcia - Paweł Chorzępa za film "Zud" w reżyserii Marty Minorowicz.

Andrzej Munk był absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie studiował sztukę operatorską i reżyserię. Znany z takich dzieł, jak "Człowiek na torze" (1956), "Eroica" (1957), "Zezowate szczęście"(1960) i niedokończonej "Pasażerki". Prace na tym filmem przerwała tragiczna śmierć artysty. Munk zginął w wypadku samochodowym w 1961 roku. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL