Kultura i sztuka po 1989 roku

14.08.2018

Ukraińskie media: Ołeh Sencow określił swój stan jako przedkrytyczny

Ołeh Sencow. Źródło: Wikimedia Commons Ołeh Sencow. Źródło: Wikimedia Commons

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który od trzech miesięcy prowadzi głodówkę w kolonii karnej na dalekiej północy Rosji, określił swój stan jako „przedkrytyczny” – oświadczyła rosyjska obrończyni praw człowieka Zoja Swietowa.

Aktywistka spotkała się z Sencowem we wtorek; zgodę na widzenie wydały rosyjskie służby penitencjarne – poinformowały ukraińskie media, powołując się na media rosyjskie.

„Lekarze kolonii karnej, do których Sencow ma zaufanie, robią co mogą, ale niczego nie prognozują. Adwokat (Sencowa) mówił, że podawane są mu kroplówki i preparaty odżywcze, które przyjmuje, ale nie jest to w stanie uratować mu życia” – powiedziała Swietowa.

Aktywistka przekazała, że Sencow nie zamierza przerywać swojego protestu, a jego celem – jak mówiła – wciąż pozostaje uwolnienie Ukraińców, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

Sencow pochodzi z Krymu i został zatrzymany niedługo po aneksji półwyspu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Reżyser rozpoczął protest głodowy 14 maja.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ron/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL