Europa i świat przed I wojną światową

21.04.2018

Kijów: zaprezentowano film o polskim architekcie Władysławie Horodeckim

Władysław Horodecki. Źródło: Wikimedia Commons Władysław Horodecki. Źródło: Wikimedia Commons

W stolicy Ukrainy, Kijowie, zaprezentowano w piątek wieczorem film dokumentalny, poświęcony życiu i twórczości znanego polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Jest on autorem najbardziej znanych budynków w tym mieście, w tym słynnego Domu z Chimerami.

Reżyser filmu "Dom architekta Horodeckiego" Wiesław Romanowski zajął się postacią Horodeckiego, gdyż - jak mówi - jest on "znakiem naszej cywilizacji".

"Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że ta nasza europejska cywilizacja jeszcze się trzyma, to jedną z odpowiedzi jest właśnie Horodecki" - powiedział.

"Horodecki jest też wspaniałym przykładem współpracy polsko-ukraińskiej, na którym powinniśmy budować przyszłość, tego, co było najlepsze w naszych relacjach" - zaznaczył Romanowski.

Horodecki ukończył Imperatorską Akademię Sztuki w Petersburgu, po czym osiedlił się w Kijowie, gdzie zbudował m.in. Narodowe Muzeum Ukrainy, Kościół katolicki pod wezwaniem świętego Mikołaja, kienesę karaimską i Dom z Chimerami, który jest obecnie jedną z siedzib prezydenta Ukrainy.

"Nazywany +kijowskim Gaudim+ architekt i przedsiębiorca całkowicie zmienił oblicze obecnej ukraińskiej stolicy" - mówi mieszkająca tu polska ukrainistka, profesor Ola Hnatiuk.

"Kijów przed okresem modernizmu był miastem parterowym. Rozwinął się dzięki rozwojowi cukrownictwa i kolei. Cukrowymi królami byli polscy arystokraci i wielcy właściciele ziemscy. Wtedy też pojawiło się w Kijowie zapotrzebowanie na architekturę. Horodecki okazał się tu tak samo zjawiskowy, jak Gaudi w Barcelonie" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

"Horodecki był także ważnym przedstawicielem kijowskich Polaków. Było ich tutaj w tym czasie od 10 do 15 procent. Wbrew polityce rusyfikacyjnej język polski i kultura polska była tu bardzo mocno obecna. W tym wszystkim bierze udział i wspiera to właśnie Horodecki" - podkreśliła.

Urodzony w 1863 r. na Podolu Horodecki mieszkał w Kijowie do 1920 r. Następnie wyjechał do Polski, by w 1928 r. osiąść w Teheranie. Zmarł w tym mieście w 1930 r.

Wiesław Romanowski, polski dyplomata i dziennikarz, był korespondentem Telewizji Polskiej w Kijowie w latach 1998-2003.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jhp/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL