Katyń

14.11.2019

W Krośnie pokaz unikatowych filmów dokumentalnych o II wojnie światowej

Trzy filmy dokumentalne, dotyczące m.in. Zbrodni Katyńskiej oraz Powstania Warszawskiego, zaprezentowano w czwartek w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Wszystkie są zupełnie nieznane w Polsce – powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski.

CZYTAJ TAKŻE

"Unikatowe filmy pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Swoje liczące prawie 9 tys. artefaktów zbiory stowarzyszenie przekazało w darze Muzeum Podkarpackiemu" – mówił podczas konferencji prasowej Gancarski.

W jej trakcie pokazano: "Groby Katynia", "Powstanie Warszawskie" oraz "Zaczęło się nad Wisłą".

Trwające 25 minut "Groby Katynia" zostały wyprodukowane przez działające po wojnie na emigracji Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych. Jego autorem jest operator filmowy, więzień NKWD, żołnierz II Korpusu Stanisław Lipiński.

"Groby Katynia" powstały m.in. na podstawie archiwalnych materiałów niemieckich i sowieckich. Nie zachowała się ścieżka dźwiękowa obrazu.

CZYTAJ TAKŻE

Z kolei "Powstanie Warszawskie" w całości zmontowano z nagrań wykonanych podczas powstania przez operatorów Armii Krajowej. Film nie posiada informacji o jego autorach i producencie. Trwa 34 minuty.

Natomiast autorem filmu "Zaczęło się nad Wisłą" jest emigracyjny pisarz, historyk, powstaniec warszawski, twórca filmowy Janusz Piekałkiewicz; w wieku 62 lat zmarł w 1988 roku w Niemczech.

Trwający 76 minut film opowiada losy Polski od września 1939 roku do upadku Powstania Warszawskiego. Wyprodukowany został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmowców Polskich - sekcja w Paryżu - przy współpracy z brytyjskim Imperial War Museum w Londynie.

Dyrektor Gancarski zwrócił uwagę, że zaprezentowane filmy "są zupełnie nieznane w Polsce". Dodał, że w będą one prezentowane w Muzeum Podkarpackim.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL