-
Maurycy Axer. Tragiczny los najsłynniejszego adwokata międzywojennego
06.06.2018 Holokaust sajdaklBronił w najtrudniejszych sprawach kryminalnych i politycznych okresu międzywojennego. Słynął jako najlepszy mówca sądowy. Najgłośniejszym procesem, w którym występował, była „sprawa Gorgonowej”. Gwiazda polskiej palestry zginęła w czasie Holokaustu. Być może w czasie ucieczki z transportu do obozu zagłady.
-
Silnik i elementy Liberatora odnalezione na polach Krzczonowa
24.04.2018 II wojna światowa sajdaklW sobotę 21 kwietnia 2018 r., na zaproszenie „Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów SAAF RAF w katastrofie Liberatora B24L EW-250 w 1944 r.”, Stowarzyszenie „Wizna 1939” zorganizowało i przeprowadziło prace badawcze w rejonie miejsca upadku samolotu. Celem prac było dokładne zlokalizowanie miejsca katastrofy i odnalezienie ocalałych części i szczątków maszyny.
-
Zapomniany świat przeworskiego sztetlu
21.03.2018 Polska po zamachu majowym 1926-1939 akruszynskaW 1958 roku w Przeworsku, małym mieście ówczesnego województwa rzeszowskiego, a obecnie podkarpackiego, w trakcie robót ziemnych robotnicy dokonali niecodziennego odkrycia. W jednym ze starych zabudowań znaleziono 80 kartkowy zeszyt, który zawierał 102 ponumerowane i zapisane strony.
-
„+Słów Tory już nie usłyszysz...+. Niemiecki Obóz Pracy w Stalowej Woli”
31.01.2018 Okupacja niemiecka akruszynskaPonad 90-letni Kazimierz Jackowski – naoczny świadek eksterminacji żydowskiej ludności Rozwadowa (dzielnicy Stalowej Woli) opowiada o okupacji niemieckiej w swojej rodzinnej miejscowości. W swoich wspomniniach dużo miejsca poświęca dramatowi ludności żydowskiej miasta oraz niemieckiegu obozowi pracy, który powstał w Stalowej Woli.
-
U nas w Klecku było tak…
20.01.2018 II wojna światowa sajdaklRadość z powodu świąt to dar dostępny dla każdego. Nieważne gdzie się je spędza ani z kim. Po wieczornej mszy w oktawie Bożego Narodzenia wybrałam się z córką w odwiedziny. Stukając, pukając w drzwi i okno domu naszego ułana Stefana Mustafy Abramowicza, nuciłam jego piosenkę z tamtych lat:
-
Goszczanowskie Turczynki
13.07.2017 Średniowiecze rdabrowskiWieś Goszczanów usytuowana jest w województwie sieradzkim nad maleńką rzeczką o nazwie Swędrnia, dopływem Prosny, we wschodniej części Wysoczyzny Tureckiej. Badania archeologiczne pozwalają na stwierdzenie najstarszych śladów pobytu człowieka na tych terenach około X – VI wieku przed naszą erą. Pierwsze wzmianki o Goszczanowie pochodzą z 7 lipca 1136 roku z bulli papieża Innocentego II „Ex commissa nobis a Deo” jako jednej z posiadłości arcybiskupa gnieźnieńskiego wchodzącej w skład archidiakonatu kaliskiego. Historycy przypuszczają, że parafia goszczanowska powstała w pierwszych wiekach chrystianizacji Polski.
-
Marszałek Józef Piłsudski Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Bodzentyn
06.07.2017 Walka o niepodległość 1914-1918 sajdaklW czasie I wojny światowej I Brygada Legionów Polskich, którą Józef Piłsudski dowodził, toczyła walki na ziemi świętokrzyskiej. Po odzyskaniu niepodległości wiele miast i gmin przyznawało Honorowe Obywatelstwo Józefowi Piłsudskiemu. Źródła archiwalne wskazują, że również Gmina Bodzentyn dokonała takiego aktu. Stało się to na mocy uchwały Rady Gminy nr 17 podjętej 13 kwietnia 1935 r.
-
Ostatnia szansa na znalezienie Bursztynowej Komnaty w Mamerkach
-
60. Rocznica powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”
09.06.2017 II wojna światowa sajdaklLasy siekierzyńskie w Górach Świętokrzyskich to teren długotrwałych walk o niepodległość Polski. Najpierw powstańcy styczniowi pod wodzą gen. Mariana Langiewicza stawali przeciwko zaborcom, gdy naszego kraju nie było na mapie. W 1939 roku mjr Henryk Dobrzański „Hubal” stworzył pierwszy oddział partyzantów II wojny światowej, a cztery lata później płk Jan Piwnik „Ponury” dowodził Zgrupowaniom Partyzanckim Armii Krajowej. Jego następca, mjr Eugeniusz Kaszyński „Nurt” kontynuował walkę na tych terenach, aż do rozwiązania Armii Krajowej przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” w 1945 roku. Na końcu przyszedł czas na walkę z komunistami.
-
W 102. urodziny ostatni ułan Rzeczypospolitej, polski Tatar - prosi Polaków o pamięć