wincenty
21.11.2013 aktualizacja 18.10.2016

Głaz upamiętniający pielgrzymkę rycerza Andrzeja Ciołka

Głaz upamiętniający pielgrzymkę rycerza Andrzeja Ciołka Głaz upamiętniający pielgrzymkę rycerza Andrzeja Ciołka

Na Ursynowie, na rogu al. KEN i ul. K. Jeżewskiego, znajduje się głaz upamiętniający pielgrzymkę rycerza Andrzeja Ciołka (herbu Ciołek) do Santiago de Compostela w Hiszpanii, odbytą w 1404 r. Ciołek pełnił wiele urzędów, był stolnikiem, podkomorzym i starostą sandomierskim, podkomorzym lubelskim, starostą halickim, a także właścicielem dóbr Kabaty. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r.

Na głazie umieszczono tablicę z napisem:

W ROKU 1404 ANDRZEJ CIOŁEK, HERBU CIOŁEK, RYCERZ, PODKOMORZY I STAROSTA SANDOMIERSKI, WŁAŚCICIEL DÓBR KABATY ODBYŁ PIELGRZYMKĘ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA W DALEKIEJ HISZPANII, TORUJĄC DROGĘ WZAJEMNEMU POZNAWANIU I PRZENIKANIU KULTUR EUROPY

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL