Daty

Kalendarz dat

1778

 • 4.1

  Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki. Źródło: CBN Polona

  W Pohoście koło Pińska urodził się książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, minister przychodów i skarbu Królestwa Polskiego (1821-1830), inicjator założenia Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego.

 • 5.2

  Jan Nepomucen Umiński. Źródło: CBN Polona

  W Czeluścinie w powiecie gostyńskim urodził się Jan Nepomucen Umiński, żołnierz, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej, wojny polsko-austriackiej, kampanii rosyjskiej 1812 roku i Powstania Listopadowego, współzałożyciel Towarzystwa Literackiego w Paryżu.

 • 30.5

  Francois Marie Arouet. Źródło: Wikimedia Commons

  W Paryżu zmarł Wolter (Francois-Marie Arouet), francuski filozof, pisarz, historyk, jeden z najważniejszych przedstawicieli europejskiego oświecenia. Był współtwórcą Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, autorem m.in. satyry filozoficznej "Kandyd, czyli optymizm".

 • 4.7

  Jan Hipolit Kozietulski. Źródło: Wikimedia Commons

  W Skierniewicach urodził się Jan Leon Kozietulski, pułkownik wojsk polskich, uczestnik wojen napoleońskich, dowódca szwadronu pułku szwoleżerów gwardii, który wsławił się w ataku na przełęcz Somosierra.

 • 11.7

  W Warszawie w Pałacu Radziwiłłów odbyła się prapremiera opery "Nędza uszczęśliwiona" z muzyką Macieja Kamieńskiego i librettem Wojciecha Bogusławskiego.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL