Daty

Kalendarz historyczny

5.9

 • 1942 / 78 LAT TEMU

  Dowódca SS i policji na dystrykt warszawski SS-Oberführer Ferdinand von Sammern-Frankenegg. Źródło: Wikimedia Commons

  Dowódca SS i policji na dystrykt warszawski SS-Oberführer Ferdinand von Sammern-Frankenegg wydał obwieszczenie przypominające o karze śmierci za udzielanie pomocy Żydom.

 • 1924 / 96 LAT TEMU

  Prezydent Stanisław Wojciechowski przed frontem garnizonu lwowskiego podczas wizyty we Lwowie. Wrzesień 1924 r. Fot. NAC

  We Lwowie podczas otwarcia Targów Wschodnich członkowie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej dokonali nieudanego zamachu bombowego na prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

 • 2011 / 9 LAT TEMU

  Komisja Jerzego Millera badająca katastrofę smoleńską zakończyła prace publikacją protokołu z załącznikami - w tym stenogramami rozmów z kokpitu i wieży w Smoleńsku.

 • 1992 / 28 LAT TEMU

  W Warszawie zmarł Bohdan Korzeniewski, historyk i krytyk teatru, reżyser, tłumacz, pedagog.

 • 1991 / 29 LAT TEMU

  Polska i Litwa wznowiły stosunki dyplomatyczne.

 • 1986 / 34 LATA TEMU

  Premiera filmu „Jezioro Bodeńskie” w reżyserii Janusza Zaorskiego.

 • 1981 / 39 LAT TEMU

  Lech Wałęsa podczas zjazdu. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

  W gdańskiej hali „Olivia” rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.

 • 1981 / 39 LAT TEMU

  W wyniku buntu w więzieniu w Bydgoszczy z zakładu uciekło 188 osób.

 • 1980 / 40 LAT TEMU

  Edward Gierek. Fot. PAP/I. Radkiewicz

  Początek VI Plenum KC PZPR, na którym odwołano z funkcji I sekretarza Edwarda Gierka. Jego następcą na tym stanowisku został Stanisław Kania.

 • 1980 / 40 LAT TEMU

  Premiera filmu „Grzeszny żywot Franciszka Buły” w reżyserii Janusza Kidawy.

 • 1978 / 42 LATA TEMU

  Papież Jan Paweł I. Fot. PAP/CAF/Archiwum

  Papież Jan Paweł I udzielił historycznej audiencji metropolicie Leningradu i Nowogrodu Nikodemowi. W trakcie tego pierwszego od 500 lat oficjalnego spotkania jednego z najwyższych przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej ze zwierzchnikiem Kościoła, Nikodem nagle zasłabł i umarł na rękach papieża.

 • 1972 / 48 LAT TEMU

  Terrorysta z organizacji "Czarny Wrzesień". Monachium, 05.09.1972. Fot. PAP/EPA

  Do wioski olimpijskiej w Monachium wdarli się palestyńscy terroryści z organizacji "Czarny Wrzesień" atakując izraelskich sportowców. Na miejscu zginął jeden z trenerów oraz ciężarowiec. Zamachowcy wzięli 9 zakładników, których mieli uwolnić po wypuszczeniu z izraelskich więzień ponad 200 Palestyńczyków. Negocjacje z terrorystami nie przyniosły efektu. Ostatecznie niemieckie służby zaatakowały terrorystów, którzy nie reagowali na żądanie poddania się. Palestyńczycy zamordowali wszystkich zakładników, a sami zginęli podczas kolejnego ataku niemieckiej policji. Śmierć poniósł też jeden z policjantów.

 • 1966 / 54 LATA TEMU

  Mariusz Szczygieł. Fot. PAP/M. Gorczyński

  W Złotoryi urodził się Mariusz Szczygieł, dziennikarz, pisarz, reporter, autor książek „Gottland”, „Laska nebeska”, „Zrób sobie raj”.

 • 1965 / 55 LAT TEMU

  W Warszawie zmarł Bohdan Pniewski, architekt, profesor Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; projektował m.in. hotel Patria w Krynicy, gmachy Sądów Grodzkich w Warszawie, Ministerstwa Komunikacji i Narodowego Banku Polskiego; autor rozbudowy zespołu budynków Sejmu oraz gmachu Teatru Wielkiego.

 • 1959 / 61 LAT TEMU

  Waldemar Pawlak. Fot. PAP/P. Supernak

  W Modelu na Mazowszu urodził się Waldemar Pawlak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 1991-1997 i 2005-2012, parlamentarzysta; premier RP w 1992 r. oraz w latach 1993-1995; wicepremier i minister gospodarki (2007-2012); prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

 • 1956 / 64 LATA TEMU

  Początek obrad Sejmu, w czasie których uchylono przepisy o socjalistycznej dyscyplinie pracy oraz zmieniono ustawę o szkolnictwie wyższym, zwiększającą prawa szkół wyższych.

 • 1946 / 74 LATA TEMU

  Amon Goeth w więzieniu. 29.VIII.1945. Fot. Wikimedia Commons

  W Krakowie Najwyższy Trybunał Narodowy skazał na karę śmierci nazistowskiego zbrodniarza Amona Goetha, komendanta komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow; wyrok wykonano 13 września 1946 r. w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich.

 • 1944 / 76 LAT TEMU

  Powstanie Warszawskie: Oddziały powstańcze wycofały się z Elektrowni na Powiślu.

 • 1942 / 78 LAT TEMU

  Dzieci deportowane przez Niemców z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Źródło: United States Holocaust Memorial Museum / Wikimedia Commons

  Początek tzw. Wielkiej Szpery, akcji, w czasie której Niemcy deportowali z łódzkiego getta do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem dzieci oraz osoby starsze i chore, w sumie 15-20 tys. Żydów.

 • 1942 / 78 LAT TEMU

  Teresa Tuszyńska. Fot. PAP/CAF/M. C. Langda

  W Warszawie urodziła się Teresa Tuszyńska, aktorka, modelka, wystąpiła w filmach „Rozwodów nie będzie”, „Tarpany”, „Biały niedźwiedź”, „Poczmistrz”; największą popularność przyniosła jej rola Margueritte w filmie Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra”.

 • 1917 / 103 LATA TEMU

  Marian Smoluchowski. Fot. NAC

  W Krakowie zmarł Marian Smoluchowski, fizyk, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najwybitniejszych uczonych polskich.

 • 1915 / 105 LAT TEMU

  Autoportret Stanisława Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Źródło: Wikimedia Commons

  W Lovranie w Chorwacji zmarł Stanisław Witkiewicz, malarz, pisarz, krytyk i teoretyk sztuki, twórca stylu zakopiańskiego w architekturze.

 • 1914 / 106 LAT TEMU

  I wojna światowa: rozpoczęła się I bitwa nad Marną, zakończona porażką wojsk niemieckich.

 • 1914 / 106 LAT TEMU

  Józef Piłsudski. Fot. PAP/Reprodukcja

  Na ziemiach Królestwa Polskiego, zajętych przez wojska niemieckie, Józef Piłsudski powołał Polską Organizację Narodową.

 • 1914 / 106 LAT TEMU

  Początek bitwy nad jeziorami mazurskimi, w której wojska niemieckie pod dowództwem gen. Paula von Hindenburga pokonały armię rosyjską gen. Pawła von Rennenkampfa.

 • 1897 / 123 LATA TEMU

  Kazimierz Iranek-Osmecki. Fot. CAW/WBH. Źródło: Wikimedia Commons

  We wsi Pstrągowa na Podkarpaciu urodził się Kazimierz Iranek-Osmecki, pułkownik WP, w czasie II wojny światowej od 1943 r. szef Oddziału IV (Kwatermistrzowskiego), a od 1944 r. Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczego) Komendy Głównej Armii Krajowej.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL