-
Wrocław: w CeTA premiera projektu VR „MS Piłsudski – ukryta historia”
-
„Zimna wojna” i „Kler” nagrodzone „Złotymi Taśmami”
19.02.2019 Kultura i sztuka po 1989 rokuKoło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i polska sekcja FIPRESCI przyznały w poniedziałek nagrody dla filmów, które zadebiutowały na ekranach polskich kin w 2018 r. Wśród wyróżnionych obrazów znalazły się „Zimna wojna”, „Kler” oraz „Roma”.
-
Statuetki Oscarów polskich filmowców na wystawie w Muzeum Kinematografii
18.02.2019 Kultura i sztuka po 1989 rokuSześć oryginalnych statuetek Oscara będzie można oglądać od środy na wystawie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja "Polskie Oscary" poświęcona jest polskim filmowcom, którzy zostali nagrodzeni lub byli nominowani do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
-
Akademia filmowa: wszystkie Oscary będą przyznane podczas transmisji
-
69. Berlinale: „Synonymes” w reż. N. Lapida ze Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu
-
Nie żyje szwajcarski aktor Bruno Ganz
16.02.2019 Kultura i sztuka po 1989 rokuNie żyje szwajcarski aktor Bruno Ganz, znany m.in. z ról: Adolfa Hitlera w filmie „Upadek” w reż. Olivera Hirschbiegela, Rohla w „Lektorze” w reż. Stephena Daldry'ego i Verge’a w „Domu, który zbudował Jack” w reż. Larsa von Triera. Artysta zmarł w wieku 77 lat w Zurychu.
-
Berlinale pod znakiem historii prawdziwych
15.02.2019 Kultura i sztuka po 1989 rokuNa tegorocznym Berlinale dominowały prawdziwe historie. Często reżyserzy cofali się w czasie, aby przez ukazanie mechanizmów uniwersalnych lepiej zrozumieć to, co dzieje się wokół nas - podkreślają krytycy z rozmowach z PAP. Zwycięzców konkursu głównego poznamy w sobotę wieczorem.
-
Polski film „Kartka z Powstania” nagrodzony na festiwalu w Kalkucie
-
Pięć lat temu zmarł Edward Żebrowski
13.02.2019 Kultura i sztuka po 1989 rokuPięć lat temu zmarł Edward Żebrowski - scenarzysta filmowy, reżyser i pedagog. Był jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej enigmatycznych postaci polskiego kina. Jego filmy - jak sam je określał - "pełne są gwałtownych zdarzeń, ale chłodne formalnie".
-
Filmowy dokument o inwazji na Czechosłowację w 1968 roku
13.02.2019 Rok 1968„Za waszą i naszą niewolę” to tytuł filmu dokumentalnego mówiący o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku widzianej z polskiej perspektywy. Film został zrealizowany przez Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl. Premiera filmu 28 lutego o g. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach.