II wojna światowa

12.11.2019

„Bradl” - kolejny tom komiksu o legendzie wywiadu Kazimierzu Leskim

autor: Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki
"Bradl" - t. czwarty "Bradl" - t. czwarty

Przybliżenie losów szefa "Muszkieterów" Stefana Witkowskiego i kobiety-szpiega Krystyny Skarbek, których ścieżki krzyżują się z legendą wywiadu AK Kazimierzem Leskim jest kanwą czwartej części fabularyzowanego komiksu Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego "Bradl".

"+Bradl+ to historia inspirowana losami Kazimierza Leskiego, żołnierza Armii Krajowej, agenta wywiadu, który wsławił się m.in. wyprawami w mundurze niemieckim poza granice okupowanej Polski, penetrując działania wroga na jego terenie, w najbardziej niebezpiecznych misjach. W wydawanej obecnie pierwszej serii naszego komiksu opowiadamy o pierwszym okresie aktywności +Bradla+, czyli działalności w Warszawie w ramach grupy +Muszkieterów+. Bardzo tajemniczej organizacji szpiegowskiej kierowanej przez Stefana Witkowskiego, również tajemniczą postać, także agenta przedwojennego, który działał też za granicą, był bardzo ekstrawagancki i niezależny. W związku z tym jego organizacja także działała nieszablonowo" - opowiadał PAP autor scenariusza komiksu Tobiasz Piątkowski.

Jak podkreślił, Leski zaczyna swoją przygodę z konspiracją właśnie od działalności w "Muszkieterach". "W tym tomie, którego główna akcja rozgrywa się w 1940 r., +Bradl+ jest takim troszkę obserwatorem. Oprócz jego historii opowiadamy bowiem o losach Witkowskiego. Leski już od poprzedniego tomu stara się wobec wątpliwości, które otaczają tę postać dowiedzieć się więcej o swoim dowódcy, odkryć jego przeszłość i być może rozwikłać tajemnicę. Stąd jego +wycieczki w przeszłość+, dociekania co się działo z Witkowskim w czasie kampanii wrześniowej. Leski jest tu takim troszkę detektywem, troszkę obserwatorem wydarzeń, próbuje tę tajemnicę rozgryźć i czytelnik razem z nim poznaje tę historię" - relacjonował Piątkowski.

"Cofamy się w czasie do okresu bitwy pod Kockiem, czyli kampanii wrześniowej, gdzie spotkali się pierwsi +Muszkieterowie+. Będzie to więc trochę zmiana w stosunku do poprzednich tomów. Wcześniej akcja działa się głównie w mrocznych zaułkach okupowanej Warszawy z drobnymi wycieczkami w przeszłość Witkowskiego. Tym razem zrobimy wycieczkę właśnie do kampanii wrześniowej, do bardziej spektakularnych starć regularnych oddziałów wojskowych. Wychodzimy odrobinkę z tego klimatu szpiegowskiego na korzyść powiedzmy bardziej epickich wydarzeń" - powiedział.

Drugą z ważnych postaci tomu jest kobieta-szpieg Krystyna Skarbek. "To wyjątkowa postać, która była związana z +Muszkieterami+, znała Witkowskiego sprzed wojny. Teraz przybywa do Warszawy ze specjalną misją od wywiadu brytyjskiego i chce we współpracę z Brytyjczykami wciągnąć też +Muszkieterów+. Efekty tych działań bardzo zaważą na losach i organizacji i samego Leskiego. Można więc powiedzieć, że oprócz +Bradla+ ten tom ma dwóch innych bohaterów - Witkowskiego i Skarbek. Ponieważ dla zrozumienia dalszych losów Leskiego jest istotne, by poznać to jego wejście w świat szpiegów, pokazać jak to wyglądało, kto był jego w pewnym sensie mentorem, czyli kim był Witkowski. Dlatego jest on równorzędnym bohaterem tej serii. Jednocześnie w tym tomie bardzo ważną rolę odgrywają kobiety, bo oprócz Krystyny Skarbek będzie jeszcze jedna agentka +Muszkieterów+" - mówił Piątkowski.

Przedstawiona historia - jak zaznaczył - jest oczywiście bardzo fabularyzowana. "Węzłowe wydarzenia pokrywają się z rzeczywistością. Krystyna Skarbek odbywała misję do Warszawy w czasie okupacji, była wtedy na usługach wywiadu brytyjskiego, kontaktowała się z +Muszkieterami+. Natomiast cała fabularna otoczka tych kontaktów, która bardzo wpłynie na fabułę komiksu jest już oczywiście przedmiotem zmyślenia. W tym tomie główne światło pada na Witkowskiego, Skarbek, pokazujemy tło następnych wydarzeń, czyli tego gorzkiego i w sumie smutnego finału losu +Muszkieterów+" - zaakcentował.

"Komiks jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego, które ma misję włączania do popkultury postaci związanych z Powstaniem, a Leski brał w nim udział. Kiedy Muzeum zgłosiło się do mnie rozmawialiśmy o różnych potencjalnych bohaterach, ale te postacie były bardzo pomnikowe, a ja chciałem mieć troszkę więcej swobody w kształtowaniu bohatera, tego świata, w którym się będzie poruszał. I wtedy pojawiła się postać Leskiego, wobec której jest dużo niedopowiedzeń, tajemnic, a jednocześnie fascynująca, pełna akcji historia. I pomyślałem, że to idealny kandydat na zostanie bohaterem komiksu. Do tego doszła formuła, czyli taki amerykański format zeszytu i mroczny, inspirowany filmami noir klimat, w którym się świetnie Marek Oleksicki odnajduje. Razem stworzyło to fajną całość, szpiegowskie przygody w klimacie noir w okupowanej Warszawie z bardzo tajemniczym bohaterem" - podkreślił Piątkowski.

To przedostatni tom pierwszej serii komiksu. "Marek Oleksicki właśnie pracuje nad tomem piątym, który zamknie historię Leskiego w +Muszkieterach+. Natomiast mamy już deklarację ze strony Muzeum, że przygody +Bradla+ będziemy kontynuować. My oczywiście chcemy pokazać również te jego najbardziej głośne misje zagraniczne i ukazać jak wyglądała okupacja poza granicami Polski. Jak żyło się w innych krajach, jaki to musiał być szok dla człowieka, który wyjechał z okupowanej Polski, w dodatku w przebraniu niemieckiego oficera, z czym się tam zetknął. Myślę, że to będzie bardzo spektakularny i trochę inny w charakterze rozdział jego przygód" - dodał autor scenariusza komiksu. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL