Kultura i sztuka po 1989 roku

03.03.2018

Gdański Teatr Szekspirowski wydał książkę o sztuce południowych Niderlandów i Gdańska

autor: główny redaktor wydawnictwa dr hab. Jacek Tylicki
Art of the Southern Netherlands, Gdańsk, and the Polish-Lithuanian Commonwealth” Art of the Southern Netherlands, Gdańsk, and the Polish-Lithuanian Commonwealth”

Książkę w języku angielskim o sztuce na południu Niderlandów, Gdańska oraz Rzeczpospolitej polsko-litewskiej wydał Gdański Teatr Szekspirowski (GTS). Jej promocja odbyła się w sobotę w siedzibie GTS.

"Publikacja ta jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej w 2015 roku przy okazji organizowanego wówczas przez Gdański Teatr Szekspirowski wydarzenia kulturalnego Tydzień Flamandzki" - powiedział dyrektor GTS, prof. Jerzy Limon.

Tematyka wystąpień podczas seminarium koncentrowała się wokół zagadnień sztuki i kultury południowych Niderlandów oraz ich powiązań z Gdańskiem, dawną Rzeczpospolitą i obszarami znajdującymi się obecnie na terytorium Polski. W konferencji uczestniczyli znani badacze z uniwersytetów i muzeów belgijskich oraz polskich.

Książka pt. „Art of the Southern Netherlands, Gdańsk, and the Polish-Lithuanian Commonwealth” („Sztuka południowych Niderlandów, Gdańska i Rzeczpospolitej polsko-litewskiej” - PAP) zawiera 12 tekstów, którym towarzyszy kilkadziesiąt ilustracji.

"Wiemy, jak silne więzi łączą Gdańsk z Niderlandami chociaż szczerze mówiąc tekstów na ten temat nie ma zbyt wiele. Stąd myślę, że książka ta jest bardzo przydatna. I ma już bardzo dobrą recepcję na Zachodzie. Doszły mnie nawet takie sygnały, że koledzy z uniwersytetu w Princeton w Stanach Zjednoczonych i Lejdzie w Holandii będą polecać tę publikację swoim studentom" - powiedział główny redaktor wydawnictwa, dr hab. Jacek Tylicki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wyjaśnił, że tematyka konferencji miała pierwotnie charakter popularnonaukowy, skierowany do szerszej publiczności.

"Potem ewoluowało w to w kierunku bardziej naukowym, z czego się bardzo cieszę. Kilka tekstów, które oryginalnie było wygłoszonych na konferencji i znalazły się w książce być może są trochę ogólniejsze w charakterze. Natomiast, te teksty, które doszły później, mają charakter już bardziej dogłębny i badawczy, a nawet nowatorski i przyczyniają się bardzo do naukowego charakteru tej książki. Choć oczywiście, nie chcę w żaden sposób umniejszać rangi tym pierwszym tekstom, one też są dobre, ale inaczej pomyślane" - dodał Tylicki.

Naukowiec uważa, że część zawartych w książce tekstów ma szansę wejść na "na trwałe do kanonu historii sztuki".

Książka liczy ponad 300 stron i wydana została w nakładzie 400 egzemplarzy. Sponsorem wydawnictwa jest miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL