Kultura i sztuka po 1989 roku

09.07.2019

14 książek w półfinale 14. Literackiej Nagrody Angelus

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Po raz pierwszy w historii Nagrody wśród półfinałowych pozycji nie znalazła się ani jedna książka polskiego autora. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Jak poinformował PAP Waldemar Mazur z Wrocławskiego Domu Literatury, jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14. Laureata Angelusa, który otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł, poznamy podczas uroczystej gali 19 października. Wcześniej, we wrześniu, wyłoniona zostanie finałowa siódemka.

W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii Angelusa nagrodę otrzymał Polak – Maciej Płaza za książkę „Robinson w Bolechowie”. „W tym roku szans na Angelusa dla autora piszącego w języku polskim nie ma. A to za sprawą decyzji jury, które na długiej liście nie umieściło ani jednej książki napisanej oryginalnie w języku polskim” – powiedział Mazur.

Wśród zakwalifikowanych książek znalazły się powieści autorów m.in. z Czech, Węgier, Austrii, Ukrainy a także Macedonii, Rosji i Bułgarii.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda w wysokości 150 tys. zł przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław. Osobną nagrodę – w wysokości 20 tys. zł – otrzyma też autor najlepszego przekładu.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" (2013), Pavol Rankov "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) " (2014), Serhij Żadan "Mezopotamia" (2015), Varujan Vosganian "Księga szeptów" (2016), Oleg Pawłow "Opowieści z ostatnich dni" (2017), Maciej Płaza "Robinson w Bolechowie" (2018). (PAP)

Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL