Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2019 aktualizacja 27.04.2019

18 maja warszawska Noc Muzeów

Noc Muzeów 2019 w Warszawie Noc Muzeów 2019 w Warszawie

Są to igrzyska dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani Warszawą – powiedział o XVI edycji Nocy Muzeów prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W tegorocznej imprezie wezmą udział 262 instytucje.

W piątek podczas konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią został zaprezentowany program XVI edycji warszawskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja. Motywem przewodnim wydarzenia jest 30. rocznica wyborów z 1989 r. Z tej okazji niektóre placówki przygotowały program nawiązujący do tych wydarzeń. Archiwum Państwowe zaprezentuje wystawę filmów, zdjęć i innych archiwaliów, Państwowe Muzeum Etnograficzne - wystawę poświęconą muzyce tego okresu, a Muzeum Drukarstwa zaprezentuje urządzenia, które służyły do drukowania ulotek konspiracyjnych.

Do warszawskiego karnawału kulturalnego dołączyło w tym roku 36 nowych placówek. Łącznie warszawska Noc Muzeów odbędzie się w 262 miejscach stolicy. W tym roku w święcie zadebiutuje m.in. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które przed wybranymi muzeami wystawi ekrany projekcyjne. Wyświetlane na nich będą najciekawsze fragmenty Państwowej Kroniki Filmowej przybliżające Warszawę z okresu transformacji.

Tradycyjnie na pl. Defilad od godz. 19 w czwartek 18 maja do 1 w nocy w piątek na zwiedzających czeka główna strefa informacyjna oraz strefa chillout, gdzie będzie można skosztować lemoniady z warszawskiej kranówki. Z tego miejsca startują również wszystkie linie zabytkowych autobusów w tym Ogórki (linia A) i Ikarusy (linia K), które zatrzymują się przy obiektach otwartych w ramach Nocy Muzeów.

Podczas tegorocznej edycji warszawskiego karnawału kulturalnego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprosi mieszkańców stolicy do zwiedzania ratusza. "Będzie można zobaczyć mój skromny gabinet oraz będzie okazja, by usiąść w fotelu prezydenckim" - powiedział w piątek prezydent. "Są to igrzyska dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani Warszawą, którzy chcą zobaczyć, jak funkcjonują instytucje, jak one wyglądają od wewnątrz" - dodał.

Noc Muzeów odbywa się co roku w połowie maja. 18 dnia tego miesiąca od 1978 roku obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz instytucji na co dzień niedostępnych - za darmo lub za symboliczną opłatą. "Liczymy na to, że osoby, które wybiorą się tej szczególnej nocy do jakiegoś miejsca, wrócą do instytucji kultury również w inny standardowy dzień" - powiedział PAP dyrektor Biura Marketingu Miasta Robert Zydel.

Z roku na rok warszawska edycja Nocy Muzeów cieszy się coraz większą popularnością. Podczas pierwszej edycji w 2004 r. odnotowano 16 tys. zwiedzających w 11 placówkach. 15 lat później 240 placówek odwiedziło już ponad 200 tys. osób. W związku z tym organizatorzy apelują, by wybierać miejsca mniej popularne chociaż równie ciekawe jak np. Elektrownia Powiśle czy Muzeum Modniarstwa i Naparstków Porthos, by uniknąć kolejek. Chociaż jak powiedział Zydel "te kolejki pełnią też funkcję socjalną, ludzie w tych kolejkach zaczynają ze sobą rozmawiać, poznają się".

Autor: Magda A. Domańska

dma/ mam/ mark/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL