Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2019

3 lipca ruszy we Wrocławiu kolejna edycja Miesiąca Spotkań Autorskich

Źródło: www.msa.wroclaw.pl Źródło: www.msa.wroclaw.pl

30 rumuńskich pisarzy będzie gościć we Wrocławiu podczas Miesiąca Spotkań Autorskich, który rozpocznie się 3 lipca. Rumunia jest gościem tegorocznej imprezy w Polsce, ale w sumie w 62 spotkaniach będą uczestniczyć też autorzy z Polski, Czech, ze Słowacji i z Ukrainy.

Festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich odbywa się równolegle w dwóch czeskich miastach - Brnie i Ostrawie, w słowackich Koszycach, we Lwowie na Ukrainie oraz we Wrocławiu. Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 2000 r. w Brnie, po kilku edycjach stał się imprezą międzynarodową, a we Wrocławiu odbywa się od dziewięciu lat.

O szczegółach imprezy poinformowano we wtorek na konferencji prasowej we Wrocławiu.

„Bardzo się cieszę, że ponownie będziemy gościć tę imprezę. To największa i najdłuższa impreza literacka w Polsce, ponieważ trwa cały miesiąc. Lipiec to okres posuchy kulturalnej w mieście, więc zainteresowanie festiwalem będzie pewnie duże. Odbędzie się 62 spotkania z autorami i bardzo nam miło, że krajem-gościem w polskiej edycji będzie Rumunia” - powiedział Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która współorganizuje imprezę.

Dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Sabra Daici podkreśliła, że dla Rumunii to wielki zaszczyt być gościem tak dużej imprezy literackiej. „Chyba pierwszy raz w historii tak wielu, bo aż 30 pisarzy z Rumunii przyjedzie na spotkania do Wrocławia. Akurat obchodzimy setną rocznice stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami i to jest bardzo ważny moment. Były okresy, że w Polsce mało wydawano literatury rumuńskiej, ale od 3-4 lat jest wydawanych znacznie więcej, nawet po 20 książek rocznie” - powiedziała Daici.

Podkreśliła, że zainteresowanie czytelników wzbudza nie tylko literatura piękna, ale też reportaż, książki historyczne, eseje, dlatego tłumaczone są i wydawane bardzo różnorodne książki. Jak podano do Wrocławia przyjadą m.in. Ana Blandiana, Svetlana Cârstean, Ioana Nicolaie, Simona Popescu czy Tatiana Tibulac.

W ramach Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu odbędą się też spotkania z autorami z Czech, Słowacji, Ukrainy, a gośćmi będą m.in. Tereza Semotamova, Erik Simsik, Petr Borkovec, Pavel Kolmačka, Kateryna Kalytko, Petro Jacenko.

Naszą rodzimą literaturę będą reprezentować m.in. Zygmunt Miłoszewski, Olga Drenda, Małgorzata Rejmer, Łukasz Orbitowski, Bolesław Chromry, Marek Krajewski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Waldemar Bawołek, Bogumił Luft, Kamil Bałuk i Łukasz Galusek.

Polscy pisarze będą też uczestniczyć w spotkaniach w pozostałych miastach festiwalowych, gdzie w zagranicznych przekładach przeczytają fragmenty swoich książek.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL