Kultura i sztuka po 1989 roku

14.07.2019

30 wydarzeń na teatralnym festiwalu Retroperspektywy 2019 w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2019 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2019

30 wydarzeń - w tym prapremiery i premiery, wystawy, koncerty, warsztaty aktorskie i spotkania z artystami - znalazło się w programie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2019. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w Łodzi pod koniec sierpnia.

Organizowane od 2010 roku Retroperspektywy są miejscem konfrontacji artystycznych teatru niezależnego oraz mainstreamowego, platformą spotkań debiutantów i mistrzów aktorstwa, warsztatów oraz dyskusji.

Jak zapowiadają twórcy festiwalu, jego tegoroczna edycja pod wieloma względami ma być przełomowa. Organizatorzy zdecydowali bowiem, że impreza będzie odbywać się co roku, a nie raz na dwa lata, jak dotychczas i rozszerzy swoją formułę. Retroperspektywy 2019 będą przebiegać pod hasłem "widz/uczestnik/współtwórca".

Dyrektor festiwalu: Wybraliśmy propozycje, które zmieniają pozycję widza z biernego obserwatora spektaklu na aktywnego odbiorcę, współuczestnika, a nawet współtwórcę wydarzenia artystycznego. Nawiązujemy do idei Jerzego Grotowskiego, który w swojej drugiej fazie poszukiwań postulował zniesienie podziału na widza i aktora.

"Wybraliśmy propozycje, które w tworzeniu i prezentacji spektaklu zmieniają pozycję widza z biernego obserwatora na aktywnego odbiorcę, współuczestnika, a nawet współtwórcę wydarzenia artystycznego. Nawiązujemy do idei Jerzego Grotowskiego, który w swojej drugiej fazie poszukiwań postulował zniesienie podziału na widza i aktora czyniąc wszystkich uczestników równoprawnymi współtwórcami wydarzenia" – wyjaśnił reżyser i dyrektor festiwalu Tomasz Rodowicz.

Cykl wydarzeń 23 sierpnia otworzy premiera spektaklu "ja, bóg" przygotowany przez artystów (Rodowicza i Joanny Chmieleckiej) obchodzącego 15-lecie Teatru Chorea. Tego dnia w ramach jubileuszu łódzkiej sceny będącej gospodarzem festiwalu zaplanowano również wystawę i koncert "Chorea. Noc muzyki".

CZYTAJ TAKŻE

Przez pozostałe dziewięć dni trwania imprezy jej goście będą mogli zobaczyć przedstawienia przygotowane przez artystów i grupy teatralne z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Szwecji.

Jeden z najoryginalniejszych teatrów eksperymentalnych w Rosji – AKHE – wystawi "Democracy" będące portretem epoki. Ukraiński akademicki Teatr Złote Wrota z Kijowa przedstawieniem "Otello/Ukraina/Facebook" zmierzy się z internetową "fake-rzeczywistością". Z kolei Teatr Slava ze Szwecji w "Twine.Measure.Cut" sięga po wierzenia mitologii nordyckiej, w której głęboko zakorzenione drzemią trzy kobiece siły.

Wśród propozycji polskich artystów są: performance Aurory Lubos "Akty" zrealizowany na podstawie prawdziwych historii osób dotkniętych przemocą w rodzinie, performatywna wystawa "13. Klatka" autorstwa Weroniki Fibich i Patrycji Terciak, spektakl "Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów" przygotowany przez Artiego Grabowskiego. Widzowie festiwalu obejrzą też projekt "Labstreet" Doroty Porowskiej, nawiązujący do antycznej idei placów tanecznych, a także performance "Właśnie tu. Właśnie teraz" Laboratorium Kreatywnego Działania.

Zaplanowano również wydarzenia muzyczne. To m.in. koncerty - pieśni sakralnych związanych z religiami regionu podlaskiego Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek "Jeden – Wiele", "Uwolnione Dźwięki" duetu Maciej&Mateusz Rychły oraz "Pythagoras meets Euclid" Magosa Makriyannisa.

Z kolei w ramach jubileuszowych prezentacji spektakli Teatru Chorea wystawione zostaną: "Po ptakach" i "Tragedia Jana".

Zaplanowano również wydarzenia muzyczne. Nie zabraknie też spotkań z artystami i warsztatów dla adeptów sztuki teatralnej. Nowością tegorocznej edycji będzie scena dla dzieci.

Tradycyjnie, nie zabraknie spotkań z artystami i warsztatów dla adeptów sztuki teatralnej. Do Łodzi przyjedzie wielokrotnie nagradzana i doceniana przez krytyków choreografka z Los Angeles Rosanna Gamson. Zajęcia z pracy nad głosem, ruchem, uwagą, przestrzenią i zespołem poprowadzi Teatr Slava. Z kolei master class z Jessicą Cohen i Jimem Ennisem to okazja do poznania technik tańca brytyjskiego zespołu Earthfall.

Nowością tegorocznej edycji będzie scena dla dzieci, na której przygotowano polsko-włosko-brytyjską opowieść "PIG in a wig in space" oraz "Smok/G" lubelskiej Pracowni Sztuczka, czy "BB" i "Wonderland" – interaktywne taneczno-muzyczne przeżycia dla najmłodszych w wykonaniu holenderskiej grupy Wonderland.

Festiwal zakończy się 1 września. Wszystkie wydarzenia Retroperspektyw odbędą się w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Teatralne Chorea. Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Łodzi, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz partnerów i sponsorów. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL