Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2019

41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum

41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum rozpocznie się w Kaliszu we wtorek i potrwa do niedzieli. Wezmą w nim udział 23 zespoły z całej Polski prezentujące muzykę dawną.

Organizatorem festiwalu jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum w Kaliszu. Młodzież szkolna będzie walczyć o Grand Prix Festiwalu - nagrodę specjalną ministra edukacji narodowej oraz o złotą, srebrną, brązową i bursztynową statuetkę Harfa Eola.

Na środę w Katedrze św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu zaplanowano koncert inauguracyjny. Wystąpią w nim laureaci ubiegłorocznego festiwalu, którzy - zgodnie z regulaminem organizatora - nie mogą rywalizować w tegorocznym konkursie.

Przed publicznością zaprezentują się Zespół Muzyki Średniowiecznej Erato i Zespół Muzyki Średniowiecznej Discantus – obydwa z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni pod kierownictwem Barbary Czypul, Zespół Muzyki Dawnej Carmen Alacre przy Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach pod kierownictwem Małgorzaty Szymańskiej oraz Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej przy Publicznym Gimnazjum Nr 53 i Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Krakowie pod kierownictwem Hanny Malskiej i Justyny Kulczyckiej.

Przesłuchania konkursowe zespołów odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia przy Placu Jana Pawła II i potrwają od środy do piątku. Zadaniem zespołów jest zaprezentowanie przed jury minimum czterech utworów muzyki dawnej - od średniowiecza do późnego baroku - w tym obowiązkowo jednego utworu kompozytora polskiego lub pochodzącego ze zbiorów polskich.

„Wskazane jest włączenie do programu jednego utworu kompozytora współczesnego, inspirowanego muzyką dawną” – poinformowano w regulaminie.

W rywalizacji wezmą udział zespoły i chóry wokalne oraz wokalno-instrumentalne. Na konkurs zgłosiły się łącznie 23 zespoły z całej Polski, liczące od trzech do 25 osób. Koncert galowy odbędzie się w sobotę w auli UAM. Wówczas zespoły biorące udział w festiwalu wspólnie wykonają osiem utworów m.in. „Gaude Mater Polonia” z 1253 r.

Festiwalowi będą towarzyszyć koncerty, wystawy prac plastycznych, inspirowanych muzyką dawną oraz instrumentów, a także warsztaty ceramiczne i taneczne.

Pierwszy festiwal odbył się w Kaliszu w 1978 r. pod nazwą Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Nazwa Schola Cantorum pochodzi od harcerskiego Zespołu Muzyki Dawnej Chorągwi Poznańskiej ZHP, który prowadziła wówczas prof. Jadwiga Gałęska - Tritt. Od 2002 roku impreza odbywa się pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL