Kultura i sztuka po 1989 roku

28.05.2019

Blisko 2 tys. prac napłynęło na konkurs malarski Bielska Jesień 2019

Blisko 2 tys. prac 653 artystów napłynęło na 44. Biennale Bielska Jesień 2019, jeden z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego.

Jak podała Galeria Bielska BWA, która organizuje wydarzenie, we wtorek rozpoczęły się dwudniowe obrady jury. Oceni ono obrazy nadesłane w wersji elektronicznej i zakwalifikuje artystów do drugiego etapu konkursu. Informacja o decyzji zostanie ogłoszona 3 czerwca na stronach internetowych: www.galeriabielska.pl oraz www.bielskajesien.pl.

W jury zasiadają: malarze - Beata Ewa Białecka i Andrzej Tobis, krytycy sztuki - Anda Rottenberg i Piotr Rypson, a także historyk sztuki i dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.

Zgodnie z regulaminem uczestnicy zgłaszali do konkursu po trzy prace, w tym poliptyki. Zdecydowaną większość stanowią obrazy wykonane w technice olejnej lub akrylowej na płótnie. Niewielką część stanowi malarstwo na papierze, kolaż i inne techniki malarskie. Przysłano ponad 2 tys. zdjęć.

Jury ponownie zbierze się we wrześniu. Wtedy, już na podstawie oryginałów obrazów, podejmie ostateczną decyzję o dopuszczeniu do wystawy, a także wyłoni laureatów nagród i wyróżnień regulaminowych. Werdykt zostanie ogłoszony oficjalnie podczas otwarcia biennale 8 listopada 2019 r.

Zwycięzca konkursu otrzyma Grand Prix - nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 30 tys. zł. Tryumfator wystawi również swoje prace w bielskiej Galerii.

Biennale po raz czwarty odbywa się w formule, która dopuszcza do konkursu zarówno absolwentów wyższych szkół artystycznych, jak i osoby, które nie mają takiego wykształcenia, lecz wykazują się aktywnością twórczą i dorobkiem. Wśród 653 autorów akademickie wykształcenie w dziedzinie sztuki posiadają 542 osoby. To 83 proc. uczestników.

Galeria podała, że spośród absolwentów i studentów uczelni najliczniejszą reprezentacją cieszy się Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie - 99 uczestników, a także akademia warszawska - 83 osoby. W konkursie uczestniczy 390 kobiet i 263 mężczyzn.

Galeria poinformowała, że po raz czwarty najciekawszy obraz wybiorą także internauci. Głosować będzie można od 1 czerwca do 20 września na stronie internetowej www.bielskajesien.pl, gdzie w zakładce Galeria Wirtualna znajdą się wszystkie prace. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 września.

Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Bielska Jesień organizowany jest od 1962 r. Od początku tworzy go Galeria Bielska BWA. Odbywa się co dwa lata, naprzemiennie z wystawą kuratorką o tej samej nazwie. Wydarzeniu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL