Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2020

Dolnośląskie Centrum Filmowe przedstawiło plany na 2020 rok

Pokazy największych filmowych dzieł stulecia oraz projekcje zrekonstruowanych polskich filmów to propozycje Dolnośląskiego Centrum Filmowego na rok 2020. Będzie to rok obchodów jubileuszu 110-lecia rozpoczęcia działalności kinowej w miejscu, gdzie dziś stoi DCF.

O planach Dolnośląskiego Centrum Filmowego na 2020 rok poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor DCF Jarosław Perduta. Przypomniał przy tym, że oprócz działalności kinowej DCF zajmuje się także filmową promocją regionu, prowadzi działalność edukacyjną, a także jest koproducentem filmów, które realizowane są na Dolnym Śląsku.

Dyrektor DCF zapowiedział, że w 2020 roku kontynuowane będą dotychczasowe cykle, w tym Dyskusyjny Klub Filmowy, Filmowy Klub Seniora, Magiel Filmowy, a także City Docs i Kino Ukraina – przegląd współczesnego kina ukraińskiego. Kontynuowany będzie także festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity, oraz odbywający się w Jeleniej Górze ZOOM Festiwal.

Perduta poinformował, że 2020 rok będzie dla Dolnośląskiego Centrum Filmowego rokiem jubileuszowym, gdyż w tym roku przypada 110 rocznica otwarcia kina Palast-Theater w miejscu, gdzie później stało Kino Warszawa, a dziś DCF.

„Jako Dolnośląskie Centrum Filmowe czujemy się spadkobiercami nie tylko tradycji kina Warszawa, ale także funkcjonującego w tym samym miejscu niemieckiego kina Palast-Theater, które rozpoczęło swoją działalność już w 1910 roku” – podkreślił Perduta.

Zwrócił uwagę, że kamienica, w której mieściło się kino Palast-Theater przetrwała II wojnę światową i to tam, w powojennym Wrocławiu, uruchomione zostało Kino Warszawa. „Pierwsze pokazy filmowe odbyły się tam w 1945 roku. W 1968 roku podjęto decyzję o wyburzeniu starego budynku, a na jego miejscu powstał nowy, w którym Kino Warszawa w 1973 roku wznowiło działalność. Z kolei w 2011 roku na miejscu gruntownie przebudowanego kina Warszawa powstał DCF” – wyjaśnił Perduta.

Z okazji jubileuszu zaplanowało całoroczny cykl „Dekady”, podczas którego wyświetlane będą filmowe arcydzieła reprezentatywne dla każdej z dekad minionego stulecia. Cykl zainauguruje 30 stycznia pokaz filmu „Bestia” z 1917 r. z Polą Negri w roli głównej i muzyką na żywo. Pokazane zostaną też takie filmy jak „Metropolis”, „La Strada” czy „Casablanka”.

Innym jubileuszowym cyklem będą „Rekonstrukcje”, w ramach którego pokazane zostaną odrestaurowane dzieła polskiej kinematografii, wśród których znajdą się m.in. „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy i „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego.

Nowością w tym roku będzie także cykl 75/110, nawiązujący zarówno do jubileuszu 110 lat kina, jak i 75 lat polskiego Wrocławia.

Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami kina i filmoznawcami.

W ramach jubileuszu w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można zobaczyć także wystawy starych zdjęć dokumentujących przemiany kina Palast-Theater poprzez Kino Warszawa po DCF a także fotosów autorstwa Stefana Kurzypa z filmów, które powstały we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

„Chcemy też zaprosić Dolnoślązaków, którzy odwiedzali nas przez dekady do tego, żeby podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z DCF, a także naszym poprzednikiem – Kinem Warszawa. W tym celu otworzona zostanie specjalna platforma internetowa, na której będziemy publikować spisane i nagrane wspomnienia” – dodał Perduta. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL