Kultura i sztuka po 1989 roku

21.02.2019

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego laureatem Pragnell Shakespeare Award

Dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzy Limon. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzy Limon. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzy Limon został w tym roku laureatem nagrody Pragnell Shakespeare Award. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje się za popularyzowanie dzieł Szekspira na świecie i rozwijanie powszechnej wiedzy na temat jego twórczości.

O przyznaniu nagrody poinformował w środę Gdański Teatr Szekspirowski.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 27 kwietnia i tradycyjnie towarzyszyć będzie obchodom urodzin Szekspira w jego rodzinnym Stratfordzie.

Pragnell Shakespeare Award, przyznawana od 1990 roku, to międzynarodowa nagroda ufundowana przez słynnego Jubilera George’a Pragnella ze Stratfordu nad Avonem.

Wręcza się ją za osiągnięcia minionego roku lub w uznaniu wieloletnich, trwałych osiągnięć na rzecz popularyzacji dzieł Szekspirowskich.

Wyłaniany co roku laureat musi mieć na koncie znaczące sukcesy na polu promowania dzieł Szekspira - w obszarze teatru, krytyki, badań naukowych lub edukacji.

Wśród dotychczasowych laureatów Pragnell Shakespeare Award znaleźli się wybitni profesorowie, reżyserzy i aktorzy, m.in. Peter Brook, Sir Ian McKellen, Sir Peter Hall, Dame Judi Dench, Profesor Stanley Wells oraz Sir Kenneth Branagh. Nagrodę przyznano także instytucji - słynnej Szekspirowskiej Bibliotece Folgera (The Folger Shakespeare Library).

Jerzy Limon jest anglistą, historykiem, tłumaczem literatury angielskiej, teatrologiem i pisarzem. Uznawany za wybitnego znawcę Szekspira i epoki elżbietańskiej. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Dyrektor otwartego we wrześniu 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest też dyrektorem Artystycznym międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. (PAP)

Autorka: Malwina Wapińska

mwp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL