Kultura i sztuka po 1989 roku

22.11.2018

„Dziady” w mińskim Muzeum Literatury

Z okazji zbliżającej się 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza w Muzeum Janki Kupały w Mińsku odbyło się w czwartek widowisko teatralne pt. „Dziady. Minuta mocy”, połączone z czytaniem dzieł wieszcza.

Jak powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński, nieprzypadkowe są zarówno data, jak i miejsce spotkania.

„Zbliża się data urodzin Mickiewicza, 24 grudnia. Janka Kupała to poeta, który na Białorusi ma status wieszcza. Był on również tłumaczem i ma na swoim koncie tłumaczenie dzieł Mickiewicza” – mówił.

Podkreślił, że Białoruś to miejsce szczególne w biografii Mickiewicza, gdyż to właśnie na tych terenach poeta urodził się i tworzył przez część swojego życia.

W krótkim spektaklu, opartym głównie na III. części "Dziadów", wzięli udział aktorzy z kilku mińskich teatrów.

W trakcie imprezy odbyło się również czytanie fragmentów „Konrada Wallenroda” w języku polskim i białoruskim.

Spotkanie zorganizował Instytut Polski w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL