Kultura i sztuka po 1989 roku

22.04.2015 aktualizacja 19.07.2016

Filozof prof. Władysław Stróżewski odebrał medal Gloria Artis

Filozof, znawca estetyki prof. Władysław Stróżewski, otrzymał w środę w Krakowie medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wyróżniony podkreślił, że stara się ze wszystkich sił kontynuować dzieło swoich mistrzów, którzy uprawiali refleksję nad sztuką.

Ceremonia wręczenia medalu - nadawanego przez ministerstwo kultury osobom szczególnie wyróżniającym się w twórczości artystycznej lub działalności kulturalnej - odbyła się w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury.

Podczas uroczystości odczytano list laudacyjny minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej, w którym zwróciła ona uwagę na wszechstronne zainteresowania filozoficzne oraz talent pisarski prof. Stróżewskiego. "Liczne książki pana profesora cieszą się nadal popularnością wśród miłośników filozofii" - napisała w liście do filozofa.

Dyrektor MCK prof. Jacek Purchla zauważył, że dla laureata - znawcy estetyki i etyki - starożytna triada - Prawda, Dobro i Piękno "zawsze pozostawały wektorem". Nawiązując do tych słów prof. Stróżewski zaznaczył, że przez swoją pracę starał się kontynuować dorobek szeregu postaci, które uprawiały refleksję nad sztuką - począwszy od Sokratesa, a na Romanie Ingardenie - swoim mistrzu - kończąc.

Dodał, że ciągle ma w pamięci swoich polskich poprzedników - wybitnych myślicieli - którzy zajmowali się estetyką i etyką. Wśród nich wymienił - oprócz wspomnianego Ingardena - Władysława Tatarkiewicza i Henryka Elzenberga.

"To właśnie im - moim poprzednikom na niwie filozofii wartości i filozofii sztuki - chciałbym złożyć najwyższy hołd. Bez nich nie otrzymałbym dziś tego orderu" - podkreślił. Krakowska Akademia Muzyczna przygotowała swój prezent dla laureata - znanego melomana i miłośnika muzyki klasycznej: studentka tej uczelni Aleksandra Kuls zagrała w trakcie ceremonii utwór na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha.

Urodzony w 1933 r. w Krotoszynie Władysław Stróżewski studiował filozofię na KUL. Po ukończeniu studiów w Lublinie przez kolejne półwiecze swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był na tej uczelni kolejno dyrektorem Instytutu Filozofii, prodziekanem - a potem dziekanem - Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego. Do grona swoich nauczycieli i mistrzów zalicza Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydorę Dąmbską.

W myśli filozoficznej Stróżewskiego można zauważyć silne wpływy fenomenologii. Jest on autorem wielu książek z dziedziny estetyki, ontologii i etyki, m.in. „Istnienie i wartość”, „Dialektyka twórczości”, „Wokół piękna. Szkice z estetyki”, „O wielkości. Szkice z filozofii człowieka”, „Ontologia”.

Stróżewski jest laueratem wielu nagród, w tym doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lauru Jagiellońskiego. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był członkiem redakcji miesięcznika „Znak”, następnie członkiem zespołu tego pisma. Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obecnie prof. Stróżewski wykłada na Akademii „Ignatianum” w Krakowie.(PAP)

szl/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL