Kultura i sztuka po 1989 roku

02.12.2019

Instalacja „Ślad” w Muzeum Śląskim na jubileusz placówki

„Ślad” to inspirowana procesem malowania obrazów instalacja autorstwa Kacpra Mutke i Michała Urbańskiego z kolektywu Tajny_projekt, którą można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach z okazji jubileuszu 90-lecia placówki.

Bazując na cyfrowych reprodukcjach dzieł pochodzących z muzealnych zbiorów twórcy instalacji postanowili wytworzyć pojedynczy, charakterystyczny dla obrazów ślad malarski. Zdigitalizowane obrazy podzielili na 180 tysięcy fragmentów, a następnie wykorzystali algorytm sztucznej inteligencji, która po analizie cech śladów wytworzyła własne, animowane ślady, niemalże identyczne z tymi pochodzącymi spod pędzla, cyfrowe – a mimo to oryginalne i niepowtarzalne.

Dzięki temu udało się stworzyć animację, która została wyświetlona na przestrzennej strukturze śladu w skali makro. Kształt bryły, na której odbywa się projekcja, pochodzi z kilku wygenerowanych przez sieć śladów. Odbiorca może zapoznać się z wizualizacją parametrów przebiegu całego procesu i jego opisem oraz wejść w interakcję i wpłynąć na strukturę śladu, "rozmazując" ją ruchem palca.

Jak przypomniał w poniedziałek rzecznik Muzeum Śląskiego Paweł Doś, praca "Ślad" powstała w ramach programu rezydencji artystycznych "Performatywny magazyn: Z perspektywy czasu". Tegoroczna, trzecia edycja programu była związana z obchodami 90-lecia Muzeum Śląskiego, a jej celem było wyłonienie prac odnoszących się w sposób krytyczny do kolekcji muzeum, misji instytucji i jej miejsca we współczesnym społeczeństwie, a także próbujących określić przyszłość placówki kulturalnej, osadzonej w określonym miejscu i w określonej formie architektonicznej.

Z nadesłanych zgłoszeń interdyscyplinarne jury wyróżniło właśnie multimedialny projekt kolektywu Tajny_projekt. Instalację Kacpra Mutke i Michała Urbańskiego można oglądać w głównym gmachu Muzeum Śląskiego tylko do 15 grudnia. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL