Europa i świat po 1989 roku

31.05.2019

Instytut Polski w Budapeszcie świętuje 80-lecie

80 lat Instytutu Polskiego w Budapeszcie 80 lat Instytutu Polskiego w Budapeszcie

Koncertem zespołu Tęgie Chłopy rozpoczęły się w piątek dwudniowe obchody 80. rocznicy powstania Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Przyjaciołom i zasłużonym partnerom instytucja wręczyła okolicznościowe plakietki.

„Możemy powiedzieć, że jest to miejsce magiczne, bo to centrum polskości, polskiej kultury, polskiej tradycji, polskiej historii na Węgrzech. Stąd promieniujemy na cały kraj” – zaznaczył w przemówieniu polski ambasador Jerzy Snopek.

Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć ofiar środowej katastrofy - zatonięcia statku wycieczkowego na Dunaju - w której zginęło co najmniej 7 osób, a 21 nadal jest poszukiwanych. Jeden utwór poświęcił ofiarom i ich bliskim także zespół Tęgie Chłopy.

W piątek przewidziano koncerty na plenerowej scenie ustawionej przed Instytutem. Po Tęgich Chłopach zagra zespół Sztywny Pal Azji, a na późny wieczór zaplanowano projekcję polsko-austriackiego filmu niemego „Kult ciała” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

W uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci, przedstawiciele władz węgierskich, w tym MSZ i stołecznego samorządu, przedstawiciele węgierskiej Polonii, miłośnicy Polski i wszyscy zainteresowani.

Wśród licznych osób wyróżnionych tytułami przyjaciela lub zasłużonego partnera Instytutu Polskiego znaleźli się m.in. działacze polonijni – w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay i szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski – jak i zaprzyjaźnieni Węgrzy, np. historyk zajmujący się polsko-węgierskimi kontaktami Miklos Mitrovits.

Na sobotę przygotowano warsztaty animacji dla dzieci, salę zabaw, a także możliwość zapoznania się z polskim umundurowaniem i uzbrojeniem. Te ostatnie przedstawi grupa rekonstrukcji historycznej Legion Wysockiego.

Instytut Polski w Budapeszcie powstał 24 maja 1939 r., na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej i działał aż do 1944 r., kiedy Węgry zostały najechane przez wojska niemieckie. Działalność wznowił po zakończeniu wojny.

Dokładnie w 80. rocznicę jego powstania otwarto w Instytucie wystawę plakatów wykonanych przez polskich i węgierskich artystów specjalnie z tej okazji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL