Kultura i sztuka po 1989 roku

22.10.2019

Jacek Majchrowski ministrem wojny w spektaklu teatralnym

Jacek Majchrowski zagra ministra wojny w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Prezydent Krakowa nie wystąpi osobiście na deskach sceny, ale na projektorze – tak jak pozostali ministrowie w przedstawieniu reżyserowanym przez Piotra Siekluckiego.

Premiera odbędzie się w sobotę.

„Ministrowie są żywymi uczestnikami spektaklu. Wchodzą w interakcję z aktorami występującymi na scenie” – powiedziała we wtorek PAP Karolina Purłan, odpowiedzialna za kontakt z mediami w Teatrze Nowym Proxima.

Jak podkreśliła, trudne byłoby angażowanie prezydenta miasta do każdego przedstawienia, stąd pomysł na wcześniejsze nagranie i jego integrację z akcją na scenie.

Oprócz Jacka Majchrowskiego widzowie zobaczą na projektorze m.in. Jerzego Stuhra – jako ministra edukacji, Jana Peszka – jako ministra sprawiedliwości, Andrzeja Grabowskiego – jako ministra kultury i dziwactwa narodowego. Wszyscy ministrowie pojawiać się będą jednocześnie kilka razy na po kilka minut. „Tworzą radę ministrów, otaczają Maciusia ze wszystkich stron” – opisywała Purłan.

Osobiście na scenie wystąpi Karol Miękina – jako król Maciuś Pierwszy i m.in. Michał Misza Czorny – jako Felek.

Spektakl jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla widzów dorosłych.

O występie Majchrowskiego w "Królu Maciusiu Pierwszym" na podstawie powieści Janusza Korczaka informowały wcześniej krakowskie media.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL