Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2019

Japońska opera „Zapomniani chłopcy” w Operze Krakowskiej – w piątek

W piątek o godz. 19 w Operze Krakowskiej będziemy gościć zespół z Japonii, który przedstawi muzyczną opowieść o trudnych dziejach chrześcijaństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni pt. „Zapomniani chłopcy" - poinformowała PAP Małgorzata Dąbrowa-Kostka z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

"Inspiracją do napisania opery było przesłanie misyjne ojca Maksymiliana Kolbe, którego sylwetka jest dobrze znana także w czasach współczesnych w Japonii" - napisała Małgorzata Dąbrowa-Kostka.

Utwór muzyczny jest wystawiany na scenach Japonii i Europy od kilkunastu lat i zyskał przychylność Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas wrześniowej wizyty w Polsce japońscy artyści zaprezentują operę również w Niepokalanowie, Warszawie i Oświęcimiu.

Kompozytorem "Zapomnianych chłopców" jest Minao Shibata, a tekst napisał Edward Ishita.

Dyrygentem będzie Zygmunt Magiera. W przedstawieniu występują soliści japońskich scen operowych oraz - gościnnie - artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

Opera przedstawia historię, która rozpoczyna się, "gdy duch ojca Kolbe pojawia się na wzgórzu usłanym opuszczonymi grobami". "Chce on wskrzesić wspomnienia o czterech zapomnianych chłopcach. Chłopcy ci byli uczniami misjonarza Franciszka Ksawerego i jako pierwsi japońscy wysłannicy wyruszyli z portu w Nagasaki w podroż do Europy, gdzie zostali ciepło przyjęci. Ale po powrocie z tej wspaniałej ośmioletniej podróży napotkali przeciwności w szerzeniu wiary. Ówczesny władca Japonii Toyotomi Hideyoshi wydał dekret o zakazie chrześcijaństwa" - czytamy w streszczeniu libretta.

Organizatorem polskiego tournee i producentem spektaklu jest Tokijskie Towarzystwo Operowe.

Jak podała Małgorzata Dąbrowa-Kostka, przedstawienie operowe otrzymało osobistą rekomendację kardynała Nagasaki Manyo Maeda. Występy japońskich artystów zorganizowano z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL