Kultura i sztuka po 1989 roku

29.12.2019

Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją dostępne w internecie

Obraz Jana Matejki „Stańczyk”. Fot. PAP/PAI/Reprodukcja/J. Morek Obraz Jana Matejki „Stańczyk”. Fot. PAP/PAI/Reprodukcja/J. Morek

60 kolejnych dzieł zostało w tym roku opisanych za pomocą audiodeskrypcji i udostępnionych na portalu „iSztuka”. Dzięki temu mogą je poznać również osoby niewidome i niedowidzące. W sumie na portalu udostępniono już ponad 300 obiektów dot. malarstwa, rzeźby i architektury.

Projekt "iSztuka" realizowany jest od 2015 roku przez białostocką Fundację Audiodeskrypcja, głównie dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury.

Opisy dzieł umieszczane na portalu pod internetowym adresem isztuka.edu.pl przygotowane zostały z wykorzystaniem audiodeskrypcji. Polega ona na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, zabytku czy tego, co się dzieje np. między dialogami w filmie lub spektaklu teatralnym. W ten sposób przekazywane są takie informacje, jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria czy kostiumy.

CZYTAJ TAKŻE

Powstają w ten sposób opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - filmów, spektakli teatralnych i operowych, dzieł sztuki takich jak obrazy czy rzeźby. Na portalu przy każdym z dzieł umieszczony został odtwarzacz, z pomocą którego można odsłuchać opis wybranego dzieła. Jest też opis do przeczytania, z którego mogą skorzystać np. osoby mające problemy ze słuchem.

Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające np. kontekst kulturowy czy technikę wykonania i przedstawiony temat. Materiały są tworzone przez osoby niewidome i widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów z Białegostoku, Wrocławia, Krakowa i Warszawy.

Jak poinformowała Fundacja Audiodeskrypcja, kończy się właśnie piąty etap projektu "iSztuka". Do końca roku ten katalog malarstwa, rzeźby i architektury będzie zawierał łącznie 324 dzieła dostępne dla każdego. Internetowy portal zanotował dotąd ponad 460 tys. odwiedzin.

CZYTAJ TAKŻE

W tym roku udostępniono 60 dzieł stanowiących przykłady sztuki polskiej z drugiej połowy XIX wieku i przełomu XIX i XX wieku. To np. obrazy Jana Matejki „Stańczyk” czy „Bociany” Józefa Chełmońskiego, witraż „Bóg Ojciec - Stań się!” Stanisława Wyspiańskiego, a także Pałac Sztuki - gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego.

Koszt tego etapu projektu "iSztuka", to blisko 70 tys. zł. Większość pieniędzy na tworzenie i rozbudowę bazy dzieł Fundacja Audiodeskrypcja, w partnerstwie z Fundacją Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnią Socjalną Akces Lab, pozyskała z konkursów resortu kultury. Kolejne etapy projektu wspierały też samorządy Białegostoku i województwa podlaskiego. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ swi/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL