Kultura i sztuka po 1989 roku

13.05.2019

Konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański, "Autoportret". Fot. PAP Stanisław Wyspiański, "Autoportret". Fot. PAP

Nie tylko galeria dzieł Stanisława Wyspiańskiego, ale centrum nauki i wiedzy pozwalające w pełni poznać jego dorobek – takie ma być muzeum artysty w Krakowie. Muzeum Narodowe we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs na jego zaprojektowanie.

"Od wielu lat mówimy o potrzebnie wybudowania w Krakowie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Chcemy wykonać pierwszy krok" – powiedział w poniedziałek dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Przypomniał, że idea stworzenia samodzielnego Muzeum Wyspiańskiego nie jest nowa, pierwsze takie pomysły pojawiły się jeszcze przed II wojna światową.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego ma powstać na działce obok gmachu głównego MNK i być częścią większego kwartału muzealnego, w skład którego wchodziłby także dawny hotel Cracovia, w którym obok Galerii Architektury i Dizajnu ma powstać centrum magazynowe i administracyjne MNK. "Mam nadzieję, że ten nowy budynek stanie się wizytówką miasta" – mówił Betlej.

Obiekt będzie miał ok. 4,5–5 tys. m kw. powierzchni, z czego 2,4 tys. m kw. będzie przeznaczonych na ekspozycję główną. Znajdą się w nim także: biblioteka, sklep muzealny, kawiarnia, taras na dachu oraz pomieszczenia techniczne i podziemny garaż.

"Staramy się przyciągnąć do konkursu możliwie dużo uczestników, żeby uzyskać pewną +giełdę+ idei, która dawałaby szansę na wybór obiektu: funkcjonalnego, bezpiecznego i ciekawego" – mówił sędzia referent konkursu arch. Marcin Brataniec. Dodał, że choć inwestycja nie jest duża, jest trudna m.in. ze względu na sąsiedztwo gmachu głównego MNK i wysoki poziom wód gruntowych.

W założeniu nowe muzeum ma być placówką biograficzną, w której prezentowana będzie sylwetka, dorobek artystyczny i spuścizna Wyspiańskiego w kontekście sztuki europejskiej i światowej. Chodzi o pokazanie w nowoczesny sposób różnorodności jego twórczości: sztuk pięknych, literatury, teatru, architektury i konserwacji zabytków.

"Mamy swoje marzenia. Chcielibyśmy, żeby było to nowoczesne muzeum biograficzne, którego podstawą jest kolekcja dzieł Stanisława Wyspiańskiego, ale jednocześnie chcemy pokazać, jak on sytuuje się na tle Europy" – mówił wicedyrektor MNK Łukasz Gaweł. Dodał, że ma to być miejsce, w którym zwiedzający znajdą "wszystko, co wiemy o Wyspiańskim" w postaci cyfrowej.

Pomysły architektów oceniać będzie międzynarodowy sąd konkursowy pod przewodnictwem Macieja Miłobędzkiego. Zasiądzie w nim m.in. dwoje zagranicznych jurorów: prof. Rainer Mahlamaki z Finlandii i Jacob Kurek z Danii.

Konkurs będzie dwuetapowy. Zainteresowani udziałem powinni zgłosić się do 3 czerwca, a do 26 lipca przedstawić swoje pomysły, spośród których wybranych zostanie co najwyżej pięć zespołów zaproszonych do złożenia prac w drugim etapie konkursu.

Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich arch. Bohdan Lisowski mówił w poniedziałek, że liczy na spore zainteresowanie konkursem.

Pierwsza nagroda wyniesie – 90 tys. zł, druga 35 tys. zł, a nagrody dla uczestników drugiego etapu to 30 tys. zł. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do 11 października.

Szacuje się, że aby muzeum powstało potrzeba 40 mln zł netto, a jego budowa zajmie kilka lat.

Pomysł wzniesienia pawilonu, w którym prezentowany byłby dorobek Stanisława Wyspiańskiego pojawił się już w 2004 r., ale nie został wówczas zrealizowany. Wcześniej Muzeum Wyspiańskiego mieściło się przy ul. Kanoniczej, zostało zamknięte w 2002 r., z powodu zmian własnościowych budynku. Później dzieła Wyspiańskiego były prezentowane przez kilka lat w Kamienicy Szołayskich. Zakończoną 5 maja wystawę "Wyspiański" od końca listopada 2017 r. widziało ponad 268 tys. osób.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL