Kultura i sztuka po 1989 roku

16.10.2019

Maciej Karpiński wiceprezydentem Federacji Scenarzystów Europejskich

Scenarzysta Maciej Karpiński. Fot. PAP/M. Obara Scenarzysta Maciej Karpiński. Fot. PAP/M. Obara

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Federacji Scenarzystów Europejskich w Amsterdamie polski scenarzysta i pisarz Maciej Karpiński, przewodniczący Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), został wybrany na jej wiceprezydenta – poinformował PAP rzecznik prasowy SFP Grzegorz Wójtowicz.

Jak poinformował Grzegorz Wójtowicz, Federacja Scenarzystów Europejskich (Federation of Screenwriters in Europe – FSE) skupiająca 26 organizacji (stowarzyszeń i związków) scenarzystów z 21 krajów europejskich, reprezentuje około 7 tys. profesjonalistów pracujących dla filmu, telewizji i nowych mediów.

"Federacja, podobnie jak jej poszczególni członkowie, pracuje na rzecz podniesienia rangi zawodu scenarzysty w skali międzynarodowej oraz zapewnienie scenarzystom należnych praw moralnych i materialnych" - napisał w informacji przesłanej w środę PAP.

Jak wyjaśnił, "FSE lobbuje w tych kwestiach w Unii Europejskiej", jak również, "współpracując z organizacjami spoza Europy, w tym gildiami scenarzystów amerykańskich, organizuje regularne Światowe Konferencje Scenarzystów (jedna z nich odbyła się w Warszawie), przyznaje prestiżowe nagrody i prowadzi szeroką kampanię na rzecz zwiększenia prestiżu zawodu scenarzysty pod hasłem +Someone wrote it!+ (+Ktoś to napisał!+)".

Maciej Karpiński jest autorem scenariuszy do osiemnastu filmów, powstałych w Polsce i za granicą, zrealizowanych m.in. przez takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Volker Schloendorff, Marta Meszaros, Feliks Falk, Jan Kidawa-Błoński i Janusz Kondratiuk.

Zgromadzenie Ogólne Federacji Scenarzystów Europejskich odbyło się w Amsterdamie 11 października br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL