Kultura i sztuka po 1989 roku

28.08.2017

Narodowe Czytanie "Wesela" S. Wyspiańskiego promuje obraz z Muzeum Górnośląskiego

Portret aktorki Wandy Siemaszkowej pędzla Stanisława Wyspiańskiego z 1901 r. promuje tegoroczną edycję Narodowego Czytania organizowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Wybrane w tym roku w głosowaniu "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane 2 września.

Obraz pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przedstawia słynną aktorkę krakowskich i lwowskich scen w stroju Panny Młodej z "Wesela". Wizerunek powstał w roku prapremiery tego dramatu, mającej miejsce 16 marca 1901 r. Wanda Siemaszkowa pozowała Wyspiańskiemu w stroju scenicznym dwa miesiące później.

Aktorka na odwrocie pracy umieściła odręczną adnotację dotyczącą daty i miejsca powstania dzieła: „Pozowałam Ś.p. Stanisławowi Wyspiańskiemu w roku wystawienia Wesela 1901. – jako --- Młoda --- Wesela, w Krakowie, przy Krowoderskiej, w Maju. Wanda Siemaszkowa Kraków 11/5 1912 r.”.

Portret Wandy Siemaszkowej został zakupiony przez Muzeum Górnośląskie 19 grudnia 1947 r. z kolekcji Ireny Łepkowskiej w Krakowie. Od 8 października ten i inne obrazy z kolekcji będzie można zobaczyć w odnowionej przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego bytomskiej placówki.

Reprodukcja obrazu została umieszczona na okolicznościowej karcie pocztowej wydanej przez Pocztę Polską.

Odbywające się od 2012 r. Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta RP akcja publicznego odczytu narodowej literatury. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. (PAP)

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL