Epoka nowożytna

26.02.2018

Naukowcy badają obraz "Dziewczyna z perłą" Jana Vermeera w haskim muzeum

Skanowanie obrazu "Dziewczyna z perłą" Jana Vermeera. Fot. PAP/EPA Skanowanie obrazu "Dziewczyna z perłą" Jana Vermeera. Fot. PAP/EPA

Przez dwa tygodnie w muzeum Mauritshuis w Hadze naukowcy badać będą przy pomocy skanera i aparatu rentgenowskiego XVII-wieczne arcydzieło "Dziewczynę z perłą" pędzla Jana Vermeera. Olejny obraz Holendra nazywany bywa "Mona Lisą północy" lub "holenderską Mona Lisą".

Naukowcy z muzeum Mauritshuis w Hadze postanowili posłużyć się najnowszą technologią, by zbadać jeden z najbardziej cenionych obrazów w ich zbiorach - "Dziewczynę z perłą" pędzla Jana Vermeera.

Jak podała AP, od poniedziałku przez dwa tygodnie "eksperci skierują nowoczesną maszynę skanującą na XVII-wieczne arcydzieło przedstawiające młodą kobietę, której zagadkowe spojrzenie zyskało jej przydomek holenderskiej Mona Lisy".

Dyrektor Mauritshuis Emilie Gordenker poinformowała, że namalowany ok. 1664 r. obraz olejny był ostatnio badany w 1994 r. w trakcie konserwacji.

Odtąd w technologii dokonał się znaczący postęp, który - jak twierdzą władze muzeum - sprawia, że "skanery i aparaty rentgenowskie mogą dostarczyć nowych informacji na temat tego, jak Vermeer malował dziewczynę oraz farb i materiałów, z których korzystał".

Muzeum Mauritshuis w Hadze zaprasza widzów do oglądania procesu skanowania obrazu Vermeera.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL