Kultura i sztuka po 1989 roku

11.07.2019

Od piątku w Rakszawie 3. Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”

Niezależne, autorskie teatry alternatywne z całego kraju zaprezentują się podczas Letnich Spotkań Teatralnych „Kołowrotek”, które w piątek – po raz trzeci – rozpoczną się w Rakszawie (Podkarpackie). W programie festiwalu przewidziano 11 spektakli.

Dyrektor artystyczny „Kołowrotka” Aneta Adamska, która jest też współorganizatorką wydarzenia, poinformowała, że głównym celem festiwalu jest „prezentacja dorobku artystycznego autorskich i niezależnych teatrów z terenu całej Polski, a także stworzenie forum wymiany doświadczeń, poglądów pomiędzy twórcami i publicznością oraz integracja w twórczym działaniu”.

Festiwal „Kołowrotek” ma charakter konkursowy. „Biorą w nim udział teatry realizujące przedstawienia oparte na tekstach autorskich i literackich” – dodała Adamska.

W tym roku na „Kołowrotek” do Rakszawy przybędą teatry z Częstochowy, Radomia, Rzeszowa, Okleśny (Małopolskie), Raciborza, Dębna, Stalowej Woli, Warszawy i Gdyni.

W konkursie weźmie udział 9 spektakli. Oceniać ich będzie profesjonalne jury w składzie: Michał Mizera - teatrolog, krytyk teatralny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie; Anna Słowikowska – aktorka, absolwentka Szkoły Aktorskiej Machulskich w Warszawie, uczestniczka międzynarodowych przedsięwzięć teatralnych we Włoszech i Francji i Grzegorz Wójcicki – teatrolog, reżyser, animator kultury, adiunkt w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Jurorzy nagrodzą trzy najlepsze spektakle. Wręczą też nagrody za dokonania indywidualne.

W czasie trzydniowej imprezy odbędzie się także spektakl pozakonkursowy. Będzie to „Awantura w Chioggi”, na który widzów zaprosi Teatr Sioło. Natomiast gościem specjalnym festiwalu będzie Teatr Przedmieście, który zaprezentuje „Fausta” według tekstów Johanna Wolfganga Goethego. Znalazły się w nim też fragmenty dramatu „Tragiczne dzieje doktora Fausta” Christophera Marlowe’a.

Festiwal rozpocznie w piątkowe popołudnie monodramem Michaiła Zoszczenki „HOMOSOWIETICUS – czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”, na który zaprosi Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy.

Festiwalowa publiczność w trakcie „Kołowrotka” będzie mogła obejrzeć jeszcze m.in. „Sąsiady” Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli, „Niewinne Szekspirowi” w wykonaniu Teatru MDK, czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa. Teatr Ludowy „Tradycja” z miejscowości Okleśna pokaże „Historię żółtej ciżemki”, Teatr Krzesiwo z Warszawy „Sztukę latania”, Magdalena Bochan–Jachimek z Gdyni zaprosi widzów na „Złotą Rybkę przed 40-tką” zaś Teatr KODorosły z Dębna pokaże „Dziadowskie opowieści”.

Ostatniego dnia przewidziano pokaz spektaklu „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa…” Teatru Resursa z Radomia i „Gwoli jakiejś tajemnicy” Teatru Tetraedr z Raciborza.

Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

W ramach festiwalu przewidziano jeszcze dla uczestników konsultacje z jury, na których zostaną omówione pokazane spektakle.

„Kołowrotek” zakończy w niedzielny wieczór ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród laureatom.

Organizatorami Letnich Spotkań Teatralnych jest Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL