Inne

29.11.2013 aktualizacja 19.07.2016

Pokaz filmu Wajdy o Lechu Wałęsie - 4 grudnia w Kongresie

Z udziałem Lecha Wałęsy i amerykańskich parlamentarzystów w Kongresie USA w Waszyngtonie odbędzie się 4 grudnia uroczysty pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Pokaz miał się odbyć w październiku, ale uniemożliwił go paraliż budżetowy USA. Współorganizatorami wydarzenia są senacka Grupa Parlamentarna ds. Polski (Polish Caucus) oraz ambasada RP w Waszyngtonie, a gościem honorowym - bohater filmu Wajdy, były prezydent Lech Wałęsa.

Wałęsa, jak zwróciła uwagę w komunikacie prasowym polska ambasada, "wraca do Kongresu po 24 latach". To bowiem tu w 1989 roku przyszły prezydent wygłosił swe słynne przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA, co pokazuje kulminacyjna scena "Człowieka z nadziei".

Ten biograficzny film o zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla zostanie pokazany w Audytorium Kongresu USA wieczorem w środę 4 grudnia. Przed projekcją odbędzie się dyskusja z udziałem Wałęsy, którą poprowadzi były senator Christopher Dodd, obecnie przewodniczący MPAA (Motion Picture Association of America), stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych. Uroczystość otworzą natomiast wspólnie demokratyczna senator Barbara Mikulski, współprzewodnicząca senackiej Grupy Parlamentarnej ds. Polski, oraz polski ambasador w USA Ryszard Schnepf.

"Będę miała zaszczyt powitać Lecha Wałęsę z powrotem na Kapitolu. Kiedy Lech Wałęsa przeskoczył przez mur w Stoczni Gdańskiej, zabrał ze sobą cały świat. Solidarność przyniosła nadzieję i demokrację w Polsce i była inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie, w tym Amerykanów z Polski w moim rodzinnym mieście Baltimore" - powiedziała Mikulski.

Wśród gości, którzy zostali zaproszeni na pokaz, oczekuje się też innych członków Senatu i Izby Reprezentantów, a także m.in. Amerykanów, którzy odegrali znaczącą rolę we wspieraniu Solidarności. Obecny będzie też aktor, który wcielił się w Wałęsę - Robert Więckiewicz.

Pokaz filmu o Wałęsie planowano pierwotnie na 8 października, ale padł wówczas ofiarą przedłużającego się w USA kryzysu budżetowego. W związku z zamknięciem niektórych obiektów publicznych, w tym Audytorium Kongresu, projekcja została odwołana.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei", polski kandydat do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, to ostatnia częścią trylogii uhonorowanego tą nagrodą za całokształt Andrzeja Wajdy, po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza". Światowa premiera filmu odbyła się 5 września w Wenecji.(PAP)

icz/ ksaj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL