Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2018

Powstaje spektakl na Festiwal Łódź Czterech Kultur

Agnieszka Jakimiak, 2017 rok. Fot. PAP/T. Żmijewski Agnieszka Jakimiak, 2017 rok. Fot. PAP/T. Żmijewski

Dramatopisarka, eseistka i reżyserka Agnieszka Jakimiak przygotowuje dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur spektakl "Gala' 68. Wolność to luksus". Jego bohaterami będą buntownicy sprzed pół wieku - poinformowała PAP Joanna Karpińska z biura prasowego festiwalu.

Reżyserka przekonuje, że pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 "zasługuje na galę, przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu". "Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii" – mówi.

Jakimiak nie tylko tylko reżyseruje spektakl, ale też we współpracy z Mateuszem Atmanem współtworzy jego tekst. Za oprawę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Łukasz Jędrzejczak – artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L'Acephale i zespołami T'ien Lai czy Alameda 5.

Przedstawienie powstaje w kooperacji z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Na scenie pojawią się: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski.

"Wspólnie sprawdzimy, czy przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkot Festiwalu w Cannes w 1968 roku, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy poszły na marne. A może zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl, napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru" – podkreśla reżyserka.

Premierę spektaklu zaplanowano na 11 września.

Przedstawienie "Gala’68. Wolność to luksus" jest częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 7-16 września i jest jedną z kilku propozycji sekcji teatralnej.

Festiwal odwołuje się do wielokulturowych tradycji Łodzi. Hasłem tegorocznej edycji jest "Kultura buntu" rozumiana, jako "wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata, wyrażanej przez różne formy działalności artystycznej". Program festiwalu obejmuje również propozycje muzyczne, edukacyjne oraz działania w przestrzeni miejskiej. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL