Polacy na frontach II wojny światowej

26.11.2011 aktualizacja 19.07.2016

Powstanie film na podstawie książki "Dywizjon 303"

Polski dywizjon myśliwski 303 - lotnicy i obsługa techniczna. Fot. NAC Polski dywizjon myśliwski 303 - lotnicy i obsługa techniczna. Fot. NAC

W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać film fabularny o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Wielką Brytanię. Obraz powstanie na podstawie powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Spadkobiercy autora książki podpisali umowę w sprawie praw na jej wykorzystanie z firmą producencką Film Media. Udziałem w filmie zainteresowani są m.in. Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski.

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

„Prezes zarządu Film Media Jacek Samojłowicz jest zdeterminowany, by stworzyć fabularny obraz o naszych asach, zapewnia, że ma środki na jego realizację. Przede wszystkim musi jednak powstać świetny scenariusz” – powiedział w piątek PAP Marek Fiedler, syn autora książki „Dywizjon 303”.

Jacek Samojłowicz powiedział PAP, że trwają poszukiwania reżysera, scenarzysty i rozmowy z aktorami. W filmie poza polskimi artystami wystąpić mają m.in. aktorzy brytyjscy i niemieccy.

„Jestem po rozmowach m.in. z Jerzym Skolimowskim, z kilkoma światowej klasy scenarzystami z zagranicy. Bardzo zainteresowany projektem jest pracujący w Hollywood polski operator i reżyser Andrzej Bartkowiak. Na temat występu w filmie rozmawiałem z Bogusławem Lindą, Borysem Szycem, Piotrem Adamczykiem i Michałem Żebrowskim, wszyscy oni są zainteresowani wzięciem udziału w tej produkcji” – mówił Samojłowicz.

Jak poinformował, właśnie zakończył zdjęcia do innego wojennego filmu, "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa i przystępuje do prac nad tą produkcją. Szacunkowy koszt wyprodukowania filmu to 18–30 mln zł. Jak zapewnił Samojłowicz, ma inwestorów zainteresowanych sfinansowaniem produkcji.

Marek Fiedler od lat apelował o nakręcenie filmu o bohaterskich polskich lotnikach z Dywizjonu 303. „Do tej pory nie było odzewu na nasze apele. Tymczasem Czesi dziesięć lat temu nakręcili cieszący się powodzeniem obraz pt. +Ciemnoniebieski świat+ Jana Sveraka o swoich lotnikach w Anglii. Żal chwytał za serce, że nie umiemy pokazać naszych bohaterów, a Czesi potrafią” – powiedział.

Jacek Samojłowicz zaznaczył, że przed rozpoczęciem produkcji filmu będzie chciał się zapoznać z doświadczeniami czeskich twórców.

We wrześniu w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie zaprezentowano naturalnej wielkości kopię hurricane'a, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303. Jak powiedział PAP Fiedler, niewykluczone, że model zostanie wykorzystywany przy realizacji filmu.

„Rozmawialiśmy już o tym. To jest tak ładnie wykonana kopia, że kto wie, czy nie zostanie wykorzystana w filmie. Dodatkowo mamy formy, w których powstawał model z żywicy poliestrowej, więc można zrobić odlewy kolejnych samolotów” – powiedział Marek Fiedler.

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

Arkady Fiedler (ur. 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i ponad 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

Podczas II wojny światowej pisarz dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę "Dywizjon 303". Książka doczekała się prawie 30 wznowień, w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy wydana w Anglii w 1940 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy sześć lat później.

Rafał Pogrzebny(PAP)

rpo/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL