Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2019

Pracownia z Wrocławia wygrała konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego

Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z żoną na wystawie „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie. 2017 r. Fot. PAP/S. Rozpędzik Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z żoną na wystawie „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie. 2017 r. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Wrocławska firma Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego, które ma powstać w Krakowie. Wyniki ogłoszono w piątek podczas gali z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie.

Do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Narodowe i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zgłosiło się 138 pracowni architektonicznych z Polski i Europy. Konkurs był dwuetapowy, swoje propozycje nadesłało ostatecznie 77 zespołów (w tym jeden po terminie), z których do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało pięć.

Pomysły architektów oceniał międzynarodowy sąd konkursowy pod przewodnictwem arch. Macieja Miłobędzkiego. Zasiadało w nim także dwoje zagranicznych jurorów: prof. Rainer Mahlamaki z Finlandii i Simon Ewings (Wielka Brytania/Norwegia).

CZYTAJ TAKŻE

"Wybraliśmy jednogłośnie" – mówił w piątek wieczorem przewodniczący sądu Maciej Miłobędzki. "Praca, która wygrała ujęła wszystkich sędziów znakomitymi relacjami do istniejącego budynku Muzeum Narodowego. Ona bierze coś z języka architektonicznego Gmachu Głównego, ale jednocześnie jest bardzo indywidualna w swoim wyrazie" – podkreślił Miłobędzki w rozmowie z dziennikarzami.

Zgodnie z projektem budynek Muzeum Wyspiańskiego ma składać się z dwóch podłużnych brył - prostopadłościanów przesuniętych względem siebie. W jednej z nich będzie mieściła się przestrzeń ekspozycyjna o pow. około 2,4 tys. m kw., w drugim pomieszczenia pełniące inne funkcje. Budynek będzie współgrał z ogrodem i łączył się z placem – forum muzealnym.

W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że atutem zwycięskiego projektu są m.in. interesujące rozwiązania w zakresie elewacji i przestrzeni wewnętrznych, klarowna struktura budowli, uniwersalne, modułowe przestrzenie wystawiennicze oraz udana kompozycja dwóch przesuniętych względem siebie podłużnych bloków tworzących bardzo dobre relacje z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego.

Jak mówił prezes Zarządu Oddziału SARP w Krakowie arch. Bohdan Lisowski konkurs wzbudził rekordowo duże zainteresowanie. "Myślę, że wynikało ono z powodu osoby czyli Stanisława Wyspiańskiego" – podkreślił Lisowski.

CZYTAJ TAKŻE

Do zwycięskiego zespołu należą: Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska oraz współautorzy: Katarzyna Skowronek, Marta Wróblewska, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Melina Haures.

Autorzy projektu podkreślali, że muzeum będzie "otwarte na publiczność, ale też na pomysły organizatorów wystaw" poprzez taki układ wnętrz, który ułatwi muzealnikom aranżację ekspozycji. "Pierwszym założeniem było eksponowanie głównego gmachu Muzeum Narodowego. Nasze bryły poprzez przesuniecie ukazują zabytkową część muzeum, żeby oddać mu szacunek" - powiedziała Marta Wróblewska. "Nie chcieliśmy być zbyt ekspresyjni, zbyt agresywni. Dla nas najważniejszy był ten gest odsunięcia się" – dodał Łukasz Kaczmarek.

Na budynku pojawi się relief z inicjałami Stanisława Wyspiańskiego, a przed ogród z kwiatami znanymi z jego prac.

Wicedyrektor MNK Łukasz Gaweł mówił, że Muzeum Wyspiańskiego jest w Krakowie bardzo wyczekiwane, a poziom konkursu był bardzo wysoki. "Zwycięski projekt analizowaliśmy pod różnymi kątami: funkcjonalności, przydatności dla ekspozycji muzealnej, wkomponowania w przestrzeń, czystości architektonicznej, relacji z otoczeniem. Byliśmy jednomyślni, że jest to doskonały projekt. Kiedy dokonaliśmy wyboru wszyscy krzyknęliśmy: hura!" – powiedział Gaweł.

Nowe muzeum ma powstać na działce obok gmachu głównego MNK i być częścią większego kwartału muzealnego, w skład którego wchodziłby także dawny hotel Cracovia, w którym obok Galerii Architektury i Dizajnu ma powstać centrum magazynowe i administracyjne MNK.

CZYTAJ TAKŻE

Obiekt będzie miał blisko 6 tys. m kw. powierzchni, z czego 2,4 tys. m kw. będzie przeznaczonych na ekspozycję główną. Znajdą się w nim także: biblioteka, sklep muzealny, kawiarnia pomieszczenia techniczne. Koszty budowy Muzeum Wyspiańskiego są szacowane na 49 mln zł, a może one powstać w ciągu 4-5 lat.

Zgodnie z założeniami ma być ono miejscem prezentacji całego dorobku artysty, a nie tylko jego prac plastycznych. "Ma być ono centrum badań także nad twórczością poetycką i teatralną genialnego , najwybitniejszego polskiego artysty początku XX wieku" – powiedział dziennikarzom dyrektor MNK Andrzej Betlej.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała pracownia BBGK Architekci z Warszawy za "formę architektoniczną umożliwiającą ciekawą koncepcję połączenia przestrzeni publicznych budowli z otoczeniem ogrodowym, forum muzealnym i krajobrazem" oraz "wyrazistą formułę obleczonej pofałdowaną +kurtyną+ bryły budowli, stanowiącej interesujący kontrapunkt dla monumentalnego gmachu muzealnego".(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL