Europa i świat po II wojnie światowej

29.11.2019

Premiera albumu „Artyści Andersa” o życiu kulturalnym powojennej emigracji

W ambasadzie RP w Londynie odbyła się w czwartek wieczorem prezentacja albumu „Artyści Andersa. Mała Polska nad Tamizą”, który jest dokumentacją mało znanego powojennego życia kulturalnego polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w Londynie.

„Hasło +żołnierze Andersa+ wywołuje oczywiste skojarzenie z formacją wojskową, ale równie oczywiste, choć wciąż słabo udokumentowane, są działania na polach innych niż pola walki (…) Projekt pod nazwą +Artyści Andersa+ przybliża mało znany aspekt historii pokolenia Polaków-żołnierzy i emigracji żołnierskiej, pokazuje ludzi, którzy rozwijali swoje artystyczne pasje pomimo dramatycznych wojennych okoliczności” – mówił podczas prezentacji Jarosław Koźmiński, inicjator projektu.

Podkreślił on, że emigracyjnej kultury nie można oceniać tylko miarą artystycznych dokonań, ale także – a może nawet przede wszystkim – jej oddziaływania społecznego, bo już sam fakt, że w warunkach życia na obczyźnie odbywało się życie artystyczne, stanowi wartość kulturową. Zarazem wskazał, że bez uwzględnienia dorobku artystów emigracyjnych nie ma pełnego obraz powojennej sztuki polskiej.

„Zadaniem naszego pokolenia jest wprowadzanie do polskiej kultury treści, które dotąd w niej się nie znalazły – dziedzictwa kulturalnego emigracji żołnierskiej. To będzie swoiste wypełnienie testamentu generała Andersa, dla którego kultura była podstawowym gwarantem przetrwania polskości” – przekonywał Koźmiński.

Gościem honorowym prezentacji była Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa i ambasador RP we Włoszech. „(Po zakończeniu II wojny światowej) jedyną prawdziwie wolną wyspą polskości stała się polska emigracja. Znaleźli się na niej również twórcy kultury, wśród nich także +artyści Andersa+. To oni kontynuowali w nieskrępowany sposób twórczość, jaką rozwijali jeszcze w II Rzeczypospolitej. (…) Tej wiedzy i znajomości ich twórczości ciągle w Polsce brakuje. Dlatego dobrze się stało, że otrzymujemy obecny album, który wypełnia kolejną +białą plamę+ naszej polskiej historii” – mówiła.

Prezentacji albumu towarzyszył recital pianisty Royal College of Music, Łukasza Krupińskiego.

Album „Artyści Andersa. Mała Polska nad Tamizą” w opracowaniu Jarosława Koźmińskiego wydany został przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w Warszawie i Polską Fundację Kulturalną w Londynie, przy wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL