Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2019

Prezydent czytał nowelę „Sachem” H. Sienkiewicza w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie

Prezydent RP Andrzej Duda (2P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (3P) podczas akcji Narodowe Czytanie 2019 w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Prezydent RP Andrzej Duda (2P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (3P) podczas akcji Narodowe Czytanie 2019 w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

W ramach akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka odczytała utwór „Sachem” Henryka Sienkiewicza w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. „To jest szczególne miejsce, by czytać +Sachema+ i mówić o wartościach, opisywanych w tej noweli” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Para Prezydencka zainaugurowała ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie w sobotnie południe, w warszawskim Ogrodzie Saskim. Potem prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udali się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wspólnie z władzami uczelni i studentami czytano nowelę Henryka Sienkiewicza "Sachem".

CZYTAJ TAKŻE

Po odczytaniu noweli przez Parę Prezydencką oraz m.in. rektora uczelni, profesora Pawła Kępkę, prezydent Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do szkoły "formacji, która cieszy się największym społecznym zaufaniem, największym szacunkiem społecznym spośród wszystkich służb i jest bardzo dobrym miejscem, żeby zorganizować Narodowe Czytanie".

Prezydent powiedział, że "nowela +Sachem+, czytana właśnie tutaj ma podwójny wymiar. Przecież jest to nowela opowiadająca o straszliwej pacyfikacji, której dokonali niemieccy osadnicy, przybysze do Stanów Zjednoczonych, na ludziach, którzy miejscową ziemię użytkowali, którzy prowadzili normalne życie" - mówił prezydent.

Prezydent: Także i ten budynek widział kiedyś pacyfikację, w innych warunkach, innych okolicznościach, ale też widział cierpienie, trwogę, niebezpieczeństwo. To państwa koledzy o półtora pokolenia starsi tutaj kiedyś sprzeciwili się strajkując przeciwko temu, aby nie musieli wyjść przeciwko swoim rodakom i z nimi walczyć.

"Także i ten budynek widział kiedyś pacyfikację, w innych warunkach, innych okolicznościach, ale też widział cierpienie, trwogę, niebezpieczeństwo. To państwa koledzy o półtora pokolenia starsi tutaj kiedyś sprzeciwili się strajkując przeciwko temu, aby nie musieli wyjść przeciwko swoim rodakom i z nimi walczyć. Nie chcieli, żeby w czasach komunizmu ich szkoła była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, chcieli, aby była objęta ustawą o szkolnictwie wyższym. W przypadku gdyby była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, jak wszyscy studenci szkół wojskowych, tak i uczniowie tej szkoły mogliby zostać zmuszeni, by wyjść na ulice przeciwko ludziom. Wychodzili z założenia, że są strażakami, ludźmi, którzy niosą pomoc innym, a nie występują przeciwko innym" - stwierdził prezydent i dodał "dlatego to jest szczególne miejsce, żeby czytać +Sachema+ i mówić o wartościach, a o wartościach właśnie jest ta nowela".

CZYTAJ TAKŻE

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że akcja Narodowe Czytanie, "ma na celu promowanie naszej pięknej polskiej literatury"."Są to nowele, które różnią się od siebie stylem, datą powstania, ale mają wspólny mianownik, jest nim polskość połączona z treściami uniwersalnymi i refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. +Sachem+ została napisana przez Henryka Sienkiewicza po jego powrocie z kilkuletniej podróży po Stanach Zjednoczonych i wydana w 1889 roku" - powiedziała Pierwsza Dama.

"Choć w samym utworze nie znajdziemy bezpośrednich odniesień do Polski i Polaków, to jednak trzeba powiedzieć, że jest to nowela na wskroś polska. Pamiętajmy o tym, że Sienkiewicz napisał ją, kiedy Polska była pod zaborami i kiedy groziła jej utrata tożsamości narodowej. Można traktować tę nowelę jako pewnego rodzaju ostrzeżenie przed wynarodowieniem" - dodała.

Rektor uczelni, profesor Paweł Kępka podkreślił, że wizyta Pary Prezydenckiej jest wyjątkowym momentem dla uczelni, bo odwiedziła ja po raz pierwszy w historii szkoły, sięgającej okresu tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - wybrała osiem lektur. Para Prezydencka, po konsultacji z literaturoznawcami, wybrała tytuły, które przewijały się w propozycjach lektury Narodowego Czytania nadsyłanych przez internautów. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego. (PAP)

Autor: Wojciech Przylipiak

wbp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL