Kultura i sztuka po 1989 roku

11.02.2019

Przy Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu powstał Otwarty Uniwersytet Teatru

Program edukacji teatralnej dla dorosłych w formie Otwartego Uniwersytetu Teatru rozpocznie w lutym w Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Roczny cykl spotkań, skoncentrowany będzie wokół premier zaplanowanych na ten sezon.

"Otwarty Uniwersytet Teatru Obserwatorium to roczny program +studiowania+ teatru, realizowany w formule uniwersytetu powszechnego, dla osób od 16. roku życia" – poinformowała PAP Danuta Kocan, koordynator ds. promocji w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Program składa się z dwóch semestrów, zimowego i letniego, w trakcie których studenci oprócz oglądania spektakli będą uczestniczyć w wykładach, czytaniach, laboratoriach i praktykach z udziałem specjalistów, badaczy, artystów i pracowników teatru.

"W teatralnym +roku akademickim+ odbędą się cztery sesje tematyczne, a każda zostanie  zainspirowana kolejnymi premierami +Szaniawskiego+. Rok zakończy się dyplomowym pokazem finałowym, przygotowanym pod opieką aktorów" – tłumaczyła Kocan.

W sumie od lutego do grudnia 2019 studenci obejrzą cztery premiery, osiem spektakli kontekstowych, wezmą udział w czterech czytaniach i wykładach oraz innych zajęciach. Każdy student otrzyma też legitymację umożliwiającą zakup biletów w specjalnej cenie.

Oficjalne otwarcie uniwersytetu odbędzie się 13 lutego na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Immatrykulacja połączona będzie z czytaniem performatywnym tekstu „Baba-Dziwo” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reżyserii i z wykładem Prof. Krystyny Duniec. Na 22 lutego zaplanowano premierę spektaklu "Baba - Dziwo" w reżyserii Dominiki Knapik. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL