Europa i świat po 1989 roku

19.07.2018

Radio Swoboda wznowi działalność w Rumunii i Bułgarii

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda (RWE/RS) oświadczyło w czwartek, że w grudniu br. wznowi działalność swoich serwisów informacyjnych w Rumunii i Bułgarii w celu demaskowania fake newsów oraz walki ze słabą jakością dziennikarstwa w tych krajach.

Prezes RWE/RS Thomas Kent wyraził nadzieję, że to posunięcie "przyczyni się do wzrostu wolności prasy, promowania demokratycznych wartości i instytucji, a także zainspiruje dyskusję w obu krajach na temat ich miejsca w NATO, Unii Europejskiej i innych zachodnich organizacjach międzynarodowych".

Kent podkreślił w komunikacie, że "urzędnicy państwowi, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarze (...) wyrazili obawę, że dezinformacja, korupcja i podziały społeczne osłabiają ich systemy polityczne".

Bułgarski serwis RWE zakończył działalność w 2004 roku, natomiast w Rumunii w 2008 r. W komunikacie odnotowano, że od czasu przystąpienie tych państw do Unii Europejskiej w 2007 roku sytuacja na rynku medialnym uległa pogorszeniu.

RWE/RS ma swoje siedziby w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, Czarnogórze, Serbii oraz w Mołdawii, gdzie nadawany jest serwis w języku rumuńskim.

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda zostało założone w 1949 roku w Nowym Jorku w celu przełamania blokady informacyjnej w radzieckim bloku wschodnim. Początkowo miało siedzibę w Monachium, w latach 90. rozważano jego likwidację, ostatecznie w 1995 roku rozgłośnię przeniesiono do Pragi. Działalność rozgłośni finansowana jest przez Kongres Stanów Zjednoczonych. (PAP)

ron/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL