Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

16.10.2012 aktualizacja 19.07.2016

Rozpoczął się remont muzeum Juliana Fałata

Rozpoczął się remont willi w Bystrej, w której mieści się muzeum malarza Juliana Fałata – dowiedziała się PAP we wtorek od zastępcy dyrektora bielskiego muzeum Wojciecha Glądysa. Placówka, która jest filią bielskiego muzeum, jest nieczynna do odwołania.

Glądys poinformował, że wnętrza „Fałatówki” są już odświeżane. Zmodernizowana zostanie instalacja antywłamaniowa i przeciwpożarowa. Koszt prac, który sięga 150 tysięcy złotych, pokryje budżet marszałka śląskiego, do którego należy bielskie muzeum i jego bystrzańska filia.

Julian Fałat (1853-1929) był wybitnym akwarelistą. Uznanie przyniosły mu obrazy przedstawiające sceny rodzajowe, głównie myśliwskie, a także pejzaże zimowe. Fałat, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 roku.

Wicedyrektor dodał, że prace remontowe potrwają do 7 grudnia. Muzealnicy liczą, że uda się jeszcze pozyskać dodatkowe pieniądze na remont stolarki i elewacji, a także zakonserwowanie mebli.

Po zakończeniu prac w "Fałatówce" ponownie zostanie zainstalowana ekspozycja, która obecnie jest zdeponowana w magazynach bielskiego muzeum w zamku książąt Sułkowskich. „Chcemy na nowo zaaranżować ekspozycję. Będziemy się starali, aby muzeum zostało otwarte wiosną przyszłego roku” - powiedział Glądys.

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej powstało w 1973 roku. Znajduje się w budynku, w którym malarz mieszkał pod koniec życia. W "Fałatówce" prezentowane są akwarele i obrazy olejne, a także eksponaty związane z życiem artysty.

Julian Fałat (1853-1929) był wybitnym akwarelistą. Uznanie przyniosły mu obrazy przedstawiające sceny rodzajowe, głównie myśliwskie, a także pejzaże zimowe. Fałat, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 roku. (PAP)

szf/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL