Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2019 aktualizacja 09.07.2019

Teatr na 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – od 24 sierpnia

Zdjęcie ze spektaklu „Śpiewak jazzbandu”. Źródło: Teatr-zydowski.art.pl Zdjęcie ze spektaklu „Śpiewak jazzbandu”. Źródło: Teatr-zydowski.art.pl

Festiwal Warszawa Singera w tym roku, obok wspaniałych koncertów, spotkań z literaturą oraz historią i tradycją Żydów prezentuje dużą różnorodność repertuaru teatralnego, zarówno polskiego, jak i europejskiego - poinformowała PAP specjalistka ds. PR teatru Edyta Bach.

"Najgłośniejsze i najnowsze realizacje Teatru Żydowskiego w Warszawie, zespoły teatralne z Hiszpanii i Włoch, spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodność gatunków i form teatralnych, język jidysz, hiszpański, włoski i polski – to wszystko czeka nas w teatralnej części 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – unikalnego w Europie wydarzenia kultury żydowskiej" - napisała Bach w przesłanej PAP informacji.

W programie festiwalu, który rozpocznie się 24 sierpnia, znalazły się liczne spektakle familijne, np. "Skrzynia tajemnic" Grupy Zaplecze w reż. Katarzyny Post i Macieja Dmochowskiego, która opowiada o świecie czterech przenikających się religii. To spektakl z piosenkami na żywo przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 lat.

Inną propozycją familijną jest przedstawienie "Filiżanka" w reż. Zuzanny Zazulin i Renaty Struzik (grane będzie w Teatrze Kwadrat). "To wzruszająca i zarazem zabawna historia, przedstawiająca wojnę oczami dzieci. Głównym tematem spektaklu nie jest sama wojna, lecz rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały. W rolę Isrulika – żydowskiego chłopca handlującego w getcie papierosami oraz Idy – dziewczynki z polskiego inteligenckiego domu żyjącej w wykreowanej przez rodziców idyllicznej wizji wojny wcielają się dwie utalentowane aktorki dziecięce" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Wśród propozycji dla dorosłych w programie festiwalu znalazł się spektakl "Michaś" w reż. Mike'a Urbaniak w wykonaniu Grupy Stonewall i Centrum Rezydencji Teatralnych. Jest to opowieść o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX w. doświadczała szczególnie boleśnie. "+Michaś+ to monodram Piotra Nerlewskiego, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia" - czytamy w zapowiedzi.

Poetycko-muzyczny spektakl Teatru Polskiego ze Szczecina pt. "Z piekła do piekła" w reż. Adama Opatowicza jest poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego (będzie prezentowany w Teatrze Dramatycznym). "Usłyszymy trzydzieści utworów, z którymi zmierzą się nie tylko aktorzy Teatru Polskiego, ale i zaproszeni goście - Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski" - napisano o spektaklu.

Z Hiszpanii do Warszawy przyjedzie spektakl "Kartograf" w reż. Juana Mayorga. Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie - w roku 1940 i współcześnie. "Jej osią dramaturgiczną jest legenda o kartografie getta, a właściwie o Starcu i Dziewczynce, którzy razem tworzą mapę swojego, kurczącego się do ostatecznych granic, świata. Prawdę o tej mapie (czy naprawdę powstała? czy dziewczynka przeżyła?) usiłuje odkryć Blanca, która razem z mężem dyplomatą przyjeżdża na placówkę do Warszawy" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

CZYTAJ TAKŻE

W spektaklu w rolę kobiecą wciela się wybitna aktorka hiszpańska, nagradzana w Cannes za role w filmach Pedro Almodovara - Blanca Portillo Martinez de Velasco.

Kolejną propozycją będzie włoskie przedstawienie "To już było" w reż. Fabia Fioriego, w którym ukazano dramat żydowskiej rodziny skonfrontowanej z antysemickim prawem. "Pięć lat nieustającego koszmaru. Aktorka-narratorka wchodzi w opowiadaną przez siebie historię tak głęboko, że staje się Pierą Sonnino, kobietą, która jako jedyna z licznej rodziny żydowskiej przeżyła i po wielu latach znalazła odwagę, aby opowiedzieć o dramacie" - napisano o spektaklu.

Grupa marcowych emigrantów mieszkająca na stałe w Szwecji wyprodukowała spektakl "Purimszpił, czyli prawdziwa historia o królowej Esterce" opowiadający o zabawie purymowej z przymrużeniem oka. Sztukę napisał i wyreżyserował Janusz Tencer, który występuje w przedstawieniu w roli Narratora. Spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Kwadrat.

W trakcie 16. festiwalu Teatr Żydowski z Warszawy pokaże swoje najnowsze przedstawienia oraz wybrane przedstawienia z poprzednich sezonów teatralnych. Będą to: "Śpiewak jazzbandu" w reż. Wojciecha Kościelniaka, "Dziś wieczorem: Lola Blau" w reż. Leny Szurmiej, "Rejwach" w reż. Andrzeja Krakowskiego z muzyk zespołu Kroke i "Kibice" w reż. Michała Buszewicza. Na zakończenie festiwalu Teatr Żydowski zagra "Miasteczko Kasrylewka".

Przedstawienia grane będą na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja (przy ul. Senatorskiej 35), w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 141a), oraz na gościnnych scenach teatrów Kwadrat i Studio.

Cały program trwającego od 24 sierpnia do 1 września festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu.

Od 2004 r. organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL