27.09.2016

USA: Wicepremier Gliński uhonorował zasłużonych dla Polski i Polonii

Wicepremier Piotr Gliński wręczył we wtorek przedstawicielom społeczności polonijnej medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymali je: Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Muzeum Polskie w Ameryce oraz dyrygent i organizator życia kulturalnego Janusz Sporek.

„Jest to wyraz naszego podziękowania, podziękowania Polski dla wielkiego wkładu, aktywności i zasług instytucji i osób, które będą dzisiaj uhonorowane. Bardzo dziękujemy za lata pracy, wysiłku i poświęceń tym, którzy działają społecznie, działają profesjonalnie, wiedzą, że to nie jest proste” – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas uroczystości w polskim konsulacie w Nowym Jorku Gliński wyraził uznanie dla osób, które potrafią się organizować i tworzyć dzieła potrzebne im samym oraz Polsce.

Wicepremier podkreślił, że zmienia się stosunek ojczyzny do Polonii, choć wielkie nadzieje po 1989 roku nie zostały zrealizowane; jak ocenił, były i nadal są różne problemy. Wyraził przekonanie, że współpraca się poprawi i będzie rozwijana.

Według szefa resortu kultury relacje z Polonią są ważne dla obu stron, chodzi bowiem - zaznaczył - nie tylko o poprawę wizerunku Polski na świecie, ale też o inne kwestie, w tym o wykorzystanie doświadczenia Polaków mieszkających za granicą, zdobytego przez nich know how, czy wzbogacanie oferty kulturalnej.

„Jest to wyraz naszego podziękowania, podziękowania Polski dla wielkiego wkładu, aktywności i zasług instytucji i osób, które będą dzisiaj uhonorowane. Bardzo dziękujemy za lata pracy, wysiłku i poświęceń tym, którzy działają społecznie, działają profesjonalnie, wiedzą, że to nie jest proste” – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznano Instytutowi Piłsudskiego, powstałemu w 1943 roku z inicjatywy współpracowników marszałka. Instytut jest placówką archiwalną i edukacyjną; ma w swoich zbiorach ok. 1 mln dokumentów i 20 tys. książek oraz 250 dzieł sztuki i pamiątek historycznych. Publikował wiarygodne źródła dotyczące najnowszej historii Polski, takie jak wydane po angielsku "Poland in the British Parliament, 1939-1945" w opracowaniu Wacława Jędrzejewicza czy wspomnienia byłego ambasadora RP w Paryżu Juliusza Łukasiewicza i byłego ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego.

Złotym Medalem wicepremier Gliński odznaczył też Muzeum Polskie w Ameryce. Powołane do życia w 1935 roku z inicjatywy Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce i otwarte w 1937 roku, stanowi centrum kultury polskiej poza granicami kraju. Dysponuje kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum. Na bibliotekę muzeum składa się ponad 100 tys. woluminów, a także starodruki, polonika i czasopisma.

Wyróżniony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Janusz Sporek to artysta, dyrektor polonijnych chórów i animator wielu wydarzeń kulturalnych w Nowym Jorku. Organizował koncerty muzyki polskiej m.in. w Carnegie Hall, na obu scenach Lincoln Center oraz w Katedrze św. Patryka. Pisał artykuły do polonijnych gazet, miał własny program o muzyce poważnej w polonijnych rozgłośniach oraz audycję społeczno-polityczną w telewizji USPOLSAT. Założył i prowadził przez cztery lata Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/ mc/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL