Walka o niepodległość 1914-1918

05.01.2018

W Kaliszu koncerty patriotyczne, imprezy kulturalne w 100-lecie odzyskania niepodległości

Polska flaga. Fot. PAP/L. Szymański Polska flaga. Fot. PAP/L. Szymański

W Kaliszu podpisano w piątek porozumienia ws. organizacji koncertów oraz imprez sportowych na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

12 koncertów patriotycznych, cztery biegi w ramach „Grand Prix Ziemi Kaliskiej”, koncerty plenerowe chórów i orkiestr dętych – to program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanych przez powiat kaliski, prezydenta Kalisza, UAM w Poznaniu – Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu oraz 11 gmin powiatu kaliskiego.

Starosta powiatu kaliskiego Krzysztof Nosal na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że wspólne logo dla wydarzenia zaprojektował dr hab. Maciej Guźniczak, prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu.

„Motywem przewodnim w logo jest liczba 100 i granica na rzece Prośnie, która kiedyś dzieliła, a dzisiaj łączy i to właśnie wokół Prosny budujemy naszą aglomerację kalisko-ostrowską” – powiedział Krzysztof Nosal.

Guźniczak dodał, że „Prosna jest granicą naturalną, niemniej flaga narodowa rozrywa cyfrę 100, co symbolizuje wydostanie się spod niewoli i odzyskanie niepodległości” – wyjaśnił.

Jak poinformował dziekan Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, repertuar koncertowy, zaprezentowany w każdej gminie powiatu kaliskiego, zostanie specjalnie dobrany przez wykonawców i będzie ściśle związany z charakterem patriotycznego projektu.

W koncertach wezmą udział chór kameralny WPA UAM oraz zespół wykonawców muzyki operowej, operetkowej i pieśniowej. Koncertom będą towarzyszyły wystawy historyczne pt. „Drogi do Niepodległości” a prace wykonają studenci z kaliskiej uczelni.

„Wysłuchamy między innymi utworów patriotycznych od Chopina do Paderewskiego” - powiedział Łuszczykiewicz i wyraził nadzieję, „że będziemy wszyscy wspólnie świętować, ponieważ zostaną przygotowane śpiewniki, by te spotkania zawierały wspólny element radości” - podkreślił.

Pierwszy koncert odbędzie się już 25 stycznia w Brzezinach, a ostatni finałowy zostanie zaprezentowany 11 listopada w Kaliszu.

Przygotowano także blok imprez sportowych i rekreacyjnych. Po raz pierwszy rozegrane będą 4 biegi wchodzące w skład „Grand Prix Ziemi Kaliskiej”. Będą to: Biegi Uliczne Wiosna Cekowska, Bieg Stawiszyn na 15, 10 i 5 km, III Gross Półmaraton Murowaniec oraz Bieg Niepodległości w Kaliszu.

Klasyfikacja generalna zostanie utworzona na podstawie sumy czasów osiągniętych w 4 biegach. Nagrodą będzie medal składający się z 4 części, tworzących jedną całość – mapę powiatu kaliskiego.

Kulminacja wydarzeń – jak zapowiedział Krzysztof Nosal - nastąpi 11 listopada 2018 r.

„Wtedy zobaczymy też inscenizację historyczną dotyczącą porannej odprawy wojsk na granicy prusko – rosyjskiej w Ostrowie Kaliskim oraz wyprowadzenie gubernatora i przejęcie władzy – w starostwie. Odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kaliskiej bazylice, nastąpi przekazanie sztandaru powiatu kaliskiego i odsłonięcie pamiątkowego obelisku przed starostwem” – powiedział starosta kaliski.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL