Kultura i sztuka po 1989 roku

22.10.2019

W Piasecznie otwarto nową siedzibę Biblioteki Publicznej

Biblioteki to centra multimedialne, które umożliwiają dostęp do kultury i do nowych technologii – powiedział we wtorek wiceszef MKiDN Paweł Lewandowski na otwarciu nowej siedziby Biblioteki Publicznej w Piasecznie. MKiDN przeznaczyło na modernizację biblioteki i jej filii 1 mln 455 tys. zł.

We wtorek z udziałem m.in. wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Pawła Lewandowskiego, dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego, wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, burmistrza Piaseczna Daniela Putkiewicza oraz dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno Łukasza Krzysztofa Załęskiego uroczyście otwarto nową siedzibę główną Biblioteki w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie. MKiDN przeznaczyło na modernizację Biblioteki Publicznej w Piasecznie 1 mln 455 tys. zł w ramach Priorytetu 2 - Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

"Dzisiaj biblioteki to centra multimedialne, które umożliwiają dostęp do kultury, ale także do nowych technologii" - podkreślił Lewandowski. Dodał, że nowa siedziba Biblioteki Publicznej w Piasecznie zrobiła na nim "ogromne wrażenie". "To jest inwestycja, poprzez którą możemy w innowacyjny sposób zachęcić młodych do kontaktu z książką. Taki właśnie jest cel Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" - wskazał wiceszef MKiDN.

Wiceminister kultury podziękował także wszystkim, których praca przyczyniła się do zrealizowania inwestycji. Życzył, "by Biblioteka w Piasecznie w swej nowej siedzibie stała się wizytówką miasta".

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podkreślił, że "biblioteka powinna dawać pełnię możliwości kontaktu z książką". "Cały czas podkreślamy nowoczesność, multimedialność, to, że biblioteki są dziś centrami kultury, ale nie zapominajmy, że kontakt z książką ma charakter niezwykle intymny. Nie zapominajmy o tym, że rola bibliotekarza jest wciąż bardzo, bardzo istotna" - zaznaczył.

Poinformował także, że trwają prace nad kolejną edycją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która ma mieć jeszcze szerszy zakres.

W ramach zadań dofinansowanych przez MKiDN przeprowadzono remonty, modernizację oraz zakup nowoczesnego wyposażenia zarówno do otwieranej właśnie nowej siedziby głównej Biblioteki Publicznej w Piasecznie, jak jej filii. To jedna z 226 bibliotek dofinansowanych na łączną kwotę 170 mln zł w programie "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020" realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to uchwalony przez rząd wieloletni program na lata 2016-2020. W ramach programu zdefiniowany został Priorytet 2 – "Infrastruktura bibliotek", którego celem jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych poprzez przekształcenie i rozwój funkcji, jakie pełnią w życiu społeczności lokalnych.

Uprawnionymi wnioskodawcami są samorządowe instytucje kultury – gminne biblioteki publiczne będące samodzielnymi instytucjami kultury oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne, dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska (bez ograniczenia liczby mieszkańców) oraz gmina miejska (do 50 tys. mieszkańców). Minimalna kwota dofinansowania wynosi 50 tys. zł, a maksymalna 2 mln zł.

Od początku trwania programu – w ramach pięciu naborów – z budżetu państwa przeznaczono na dofinansowania łącznie 170 milionów złotych na 226 obiekty biblioteczne w całej Polsce. Operatorem Priorytetu 2 – "Infrastruktura Bibliotek" jest Instytut Książki.

Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa składają się również: Priorytet 1 – "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" obsługiwany przez Bibliotekę Narodową oraz Priorytet 3 – "Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych", którego operatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tych priorytetów, w latach 2016-2017 do bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych zostało zakupionych blisko 11 mln nowości wydawniczych, na łączną kwotę 285 mln złotych. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL