Epoka nowożytna

03.03.2012 aktualizacja 19.07.2016

W przyszłym tygodniu ostateczna decyzja ws. „Damy z gronostajem”

Portret Cecylii Gallerani, "Dama z gronostajem", obraz Leonarda da Vinci. Fot. PAP/Reprodukcja Portret Cecylii Gallerani, "Dama z gronostajem", obraz Leonarda da Vinci. Fot. PAP/Reprodukcja

W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja, gdzie w Krakowie będzie eksponowana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci – jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Pod uwagę brane są: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich. Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich.

Jak podało w piątek ministerstwo kultury po rozmowach ministra Bogdana Zdrojewskiego z księciem Adamem Czartoryskim prezydentem Rady Fundacji Książąt Czartoryskich wybrano dwa potencjalne miejsca: Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich.

Obraz został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

Obecnie trwa opracowywanie szczegółów koncepcji ekspozycji. „Będzie ona gotowa w przyszłym tygodniu. Wtedy też zapadnie ostateczna decyzja o miejscu, w którym dzieło będzie pokazywane publiczności” – poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejscem stałego eksponowania „Damy z gronostajem” jest Pałac Książąt Czartoryskich - obecnie remontowany. Zdecydowano, że do zakończenia prac, dzieło da Vinci będzie udostępnione publiczności w innym miejscu. Początkowo rozważano cztery lokalizacje: Kamienicę Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Sukiennice i Zamek na Wawelu.

„Bardzo się cieszę, że stanowisko zostało nieco uściślone i z czterech propozycji pozostały dwie” – powiedziała w piątek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew. Podkreśliła, że muzeum, które nie jest właścicielem obrazu, ale od lat się nim opiekuje, jest przygotowane na urządzenie prezentacji dzieła w każdym z tych miejsc.

"Dama z gronostajem" ma być pokazywana razem z obraz Rembrandta "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem".

Tymczasem rozpoczęły się przygotowania do specjalistycznych badań „Damy z gronostajem”, która 8 lutego wróciła do Krakowa z wystawy w Londynie. Badania te rozpoczną się po uzyskaniu formalnej zgody Fundacji Książąt Czartoryskich, o co Muzeum wystąpiło.

"Dama z gronostajem" od 2009 r. była pokazywana poza Krakowem. Najpierw w Budapeszcie, potem w Warszawie. W 2011 r. obraz został wypożyczony na trzy wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie.

Obraz został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.(PAP)

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL