Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2017

W Wilnie otwarto jedyne na świecie muzeum Samuela Baka

W Wilnie otwarto jedyne na świecie muzeum Samuela Baka, znanego izraelskiego malarza mieszkającego w USA, który urodził się w Wilnie przed II wojną światową. Od poniedziałku muzeum prezentuje 54 obrazy, które artysta podarował wileńskiej placówce.

Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się w ubiegłym tygodniu, a poprzedziła je uroczystość nadania Samuelowi Bakowi Honorowego Obywatelstwa Wilna.

Podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami miasta artysta wskazał, że Wilno jest dla niego szczególnym miejscem. Tu „przy mnie jest mój ojciec, moi dziadkowie, ciocie, wujowie i mnóstwo bezimiennych Żydów z dawnego Wilna” - powiedział. „Ze względu na nich podarowałem kolekcję swoich prac, ich pamięci poświęciłem muzeum” - dodał Bak, który na otwarcie muzeum przybył do Wilna.

Samuel Bak urodził się w Wilnie 12 sierpnia 1933 roku. W czasie wojny został zamknięty wraz z rodzicami w wileńskim getcie. Jako ośmioletni chłopiec malował dla całej rodziny obowiązkowe gwiazdy Dawida. W getcie miała miejsce pierwsza wystawa jego rysunków.

Samuelowi i jego matce udało się uratować przed Zagładą. Ukrywała ich zakonnica Maria Mikulska w klasztorze bernardynów w Wilnie. Holokaustu nie przeżyli ojciec i dziadkowie malarza. Zginęli w Ponarach. Po wojnie Bak wyjechał wraz z matką do Polski, następnie do amerykańskiej strefy w okupowanych Niemczech, a w 1948 roku – do Izraela. Po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu artysta mieszkał we Włoszech, Izraelu, Szwajcarii. Obecnie mieszka w USA.

Pierwsza wystawa Baka w Wilnie została zorganizowana w 2001 roku. Wtedy po raz pierwszy od czasu wojny odwiedził rodzinne miasto. Potem wielokrotnie wracał do Wilna.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL