Kultura i sztuka po 1989 roku

20.12.2018

„Wielka improwizacja” - premiera słuchowiska W. Tomczyka w radiowej Dwójce - w sobotę

Holoubek był kibicem Cracovii, rozmowa z Dejmkiem o roli w „Dziadach” mogła odbyć się na stadionie - powiedział PAP Wojciech Tomczyk, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 201*. Premiera jego słuchowiska pt. „Wielka improwizacja” odbędzie się w radiowej Dwójce - w sobotę.

Akcja słuchowiska rozgrywa się podczas meczu warszawskiej Legii z Cracovią 3 maja 1967 roku. Kazimierz Dejmek (Piotr Fronczewski) próbuje namówić 44-letniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w przygotowywanym przezeń na scenie Teatru Narodowego przedstawieniu "Dziadów".

"Gustaw Holoubek rzeczywiście był kibicem Cracovii, która naprawdę 3 maja 1967 roku przegrała w Warszawie z Legią 0:4" - powiedział PAP Wojciech Tomczyk. "Pomyślałem, że jeśli Kazimierz Dejmek chciał poważnie porozmawiać z Holoubkiem o obsadzeniu go w roli Gustawa-Konrada w tym słynnym przedstawieniu +Dziadów+, to mógł to właśnie zrobić na stadionie. Bo stadion jest dobrym miejscem na męskie rozmowy" - wyjaśnił. 

"+Profesor+, jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania" - czytamy w zapowiedzi audycji "Wieczór ze słuchowiskiem".

Wystąpią: Piotr Fronczewski jako Kazimierz Dejmek, Jerzy Radziwiłowicz - Gustaw, Andrzej Mastalerz - Spiker i Guślarz, Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz i Norbert Kaczorowski. Słuchowisko wyreżyserował Janusz Zaorski, realizatorem jest Andrzej Brzoska, za opracowanie muzyczne odpowiada Marian Szałkowski.

Premiera "Wielkiej improwizacji" w programie II Polskiego Radia, w sobotę o godz. 19. (PAP) 

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL