XIX wiek

11.03.2013 aktualizacja 19.07.2016

Willa Fałata już po remoncie; na otwarcie muzeum poczekamy

Zakończył się remont muzeum Juliana Fałata w Bystrej (Śląskie). Na jego otwarcie trzeba będzie jednak poczekać. Trwa poszukiwanie pieniędzy na nową aranżację ekspozycji – dowiedziała się PAP w Muzeum w Bielsku-Białej, którego filią jest dom artysty.

„Poszukujemy około 50 tys. zł na nową aranżację ekspozycji. Chcielibyśmy ją unowocześnić stosując multimedia, a zarazem pokazać nowe eksponaty, między innymi meble Fałata, które znaleźliśmy w magazynach muzeum w Bielsku-Białej” – powiedział w poniedziałek wicedyrektor Muzeum w Bielsku-Białej Wojciech Glądys.

Julian Fałat (1853-1929) był wybitnym akwarelistą. Uznanie przyniosły mu obrazy przedstawiające sceny rodzajowe, głównie myśliwskie, a także pejzaże zimowe. Fałat, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 roku.

Wicedyrektor dodał, że placówka zabiega o fundusze w różnych miejscach. Próbuje zainteresować między innymi władze podbielskiej gminy Wilkowice, na terenie której znajduje się muzeum. Glądys zaznaczył, że jeśli znajdą się pieniądze, to sama aranżacja zajmie muzealnikom około miesiąca. „Może w maju pojawi się jakaś nadwyżka budżetowa, wówczas być może już w czerwcu udałoby się udostępnić willę zwiedzającym” – dodał.

Dom artysty, zwany „Fałatówką”, aktualnie stoi pusty. Znajdujące się w nim sprzęty, pamiątki po malarzu, a przede wszystkim jego prace na czas remontu zostały zdeponowane w magazynach bielskiego muzeum w zamku książąt Sułkowskich.

Podczas remontu w willi między innymi zostały wyremontowane podłogi, wymalowane ściany i wymieniona stolarka okienna. Prace zostały sfinansowane z budżetu marszałka śląskiego, do którego należą bielskie muzeum i jego bystrzański oddział.

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej powstało w 1973 roku. Jest filią muzeum w Bielsku-Białej. Znajduje się w budynku, w którym malarz mieszkał pod koniec życia. W "Fałatówce" prezentowane są akwarele i obrazy olejne, a także eksponaty związane z życiem artysty.

Julian Fałat (1853-1929) był wybitnym akwarelistą. Uznanie przyniosły mu obrazy przedstawiające sceny rodzajowe, głównie myśliwskie, a także pejzaże zimowe. Fałat, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 roku. (PAP)

szf/ abe/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL